Seçil Erzan ve altı sanık, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan gibi spor dünyasının ünlü isimlerini de içeren toplam 21 kişiyi dolandırmakla suçlanıyor. Erzan ve diğer sanıklar, 252 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya. Erzan'ın savunmasında, HTS kayıtlarının incelenmesini talep ettiği belirtiliyor. Tanık olarak dinlenen Semih Kaya, toplamda 4.1 milyon dolar verdiğini, ancak sadece 3.5 milyonunu geri alabildiğini ifade etti. Erzan'ın eski sevgilisi olduğu iddia edilen, aynı zamanda Fatih Terim'in eski avukatı olan Candaş Gürol da duruşmada konuştu. Gürol, "Bir fon konuşması vardı ortada ancak illegal olduğunu bilmiyordum. Avukatı olmasına rağmen Fatih hocanın bana bir şey söylememesine darılmıştım duygusal ifade vermişim" dedi.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda gerçekleşti. Tutuksuz sanıklar Nazlı Can, Asiye Öztürk ile tanıklar Semih Kaya, Tanın Yılmaz ve Merve Yılmaz da adliyeye geldi. Ancak, Arda Turan ve Emre Belözoğlu mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Seçil Erzan bugün üçüncü kez hâkim karşısına çıktı.

Parayı Alıp Almadığını İspatlayamıyorum

Yeniçağ gazetesinden Tolga Şahin'in haberine göre, Seçil Erzan'ın ifadeleri şöyle: 

"Süleyman Aslan, Metin Taş, Turgay Cineri, Bozcada'ya hipotek koyan herkesin listesi... Semih Kaya, Merve Özer Yılmaz... Bu isimlere ait HTS kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum. Çünkü parayı alıp almadığımı ispatlayamıyorum. HTS kayıtları incelesin...

Canımın hiç bir kıymeti yok. Annemi bıraktım geldim. Kim ne aldığını söylesin her şey ortaya çıksın. Şubede çok işlem oluyordu. İlk fonu ben Semih Kaya'ya söyledim.

-Bu mağduriyetin sebebi benim ama bu para bende değil. Ben Trabzonlu bir kadım olsaydım. Arkamda korumalar olsaydı böyle olmazdı.

7 Nisan'da zorla kağıt imzalattılar bana buna buna borcum var diye. Gerçek mağdurlar var. Emre'nin parasını aldım 10 kişiye dağıttım. Dediklerim ortaya çıkacak zaten. Kârını alanlar da oldu içlerinde.

-Fazla alan herkesi tek tek söylemek zorundayım ki gerçek ortaya çıksın. Eksik söylediğim bir isim yok."

Sonrasında Görüşmedim Seçil'le

Tanık Nuray Şengüler'in açıklamaları şöyle: 

"Florya şubesi açıldığından beri müşterisiydim. Son 6 7 senedir daha samimiydik. Onun annesi, benim kocam hasta. Böyle yakınlaştık.

Eşimin özel hastane masrafları için para çok gidiyordu. Seçil bana gelip genel müdürlükle konuşup benim de o fona katılmamı sağlayacağını söyledi. Bankaya parayı getirdik. Bankadaki odada para sayıldı. Paralar sayıldıktan sonra 5 milyon TL'yi teslim ettim. 56 bin dolar daha verdim. Gizli fondan bahsedildi.

312 bin TL geri aldım bu paradan ama onu aynen geri aldı.

-Tutuklanmadan 2 gün önce beni aradı. "Genel Müdürlükte toplantı var ben seni arayacağım" dedi, aramadı. Akşam Florya şubesinden bir bayan aradı. Ben de "Beklediğim parayı Seçil'e mi verdiniz" dedi, şubeye gittim. Şubede olayı anlattılar. Neler olduğunu bana anlattılar. Orada öğrendim. Genel Müdürlük'ten Seçil'i bekliyorlar. Seçil'i orada sorguluyorlar. "Anlattıklarınız Seçil'in anlattıklarıyla uyumazsa beş kuruş alamazsınız" dediler. Ben sonra eve geldim. Seçil aradı ve "Her şeyi araştırıyorlar" dedi. "Parayı dışarıda verdim" dedi. Sonrasında görüşmedim Seçil'le..."

seçil-erzan-semih-kaya-ifade

Selçuk İnan'ı Fona Ben Sokmadım

Semih Kaya'nın açıklamaları şöyle: 

"Sayın başkan, 2011'de Galatasaray'da oynamaya başladığımda Florya şubesinden hesap açıldı bana. O günden bugüne 2023 Nisan ayına kadar devam etti. Sonra hesabımı taşıdım. Denizbank başka şubesine taşıdım. "Saklamalı fon" adı altında bir fon olduğunu söyledi Seçil bana, "yatırım fonu" dedi. 300 bin dolar para verdim. Nisan 2022'de resmi belge sundu bana Denizbank kaşeli. Ben de parayı Florya şubesine teslim ettim kendisine. Daha sonra Mayıs ayında KKM hesabı açtım. O parayı görünce "fona aktaralım" dedi. Ben KKM'nin bitimine 60 gün kala bozdum. Ali Yörük ve Seçil Erzan'a teslim ettim. Mayıs ayında 1.2 milyon Euro'yu dolara çevirip kendisine teslim ettim. Bütün belgeler elimde mevcut. Bana belge verdi.

Tam hatırlamıyorum ancak 2.2 milyon Euro gibi bir para transfer ettim Levent şubesine. Çek Cumhuriyeti'nden parayı getirip Levent şubesine atmıştı Seçil. Aldığım paralar da oldu arada. Şu ana kadar 3.5 milyon dolara yakın bir para aldım, parça parça aldığım paraların hepsini banka hesabına yatırdım.

Bodrum'daki ev için sadece 100 bin dolar verdim. Para ödemedim kamera kayıtları incelenebilir bu noktada. Ev için ödediğim para sadece 100 bin dolar komisyon parası...

Seçil'den boş çanta aldım araçtaki olay budur. O çantadaki parayı bankaya yatırmıştım.

Seçil'i aradım "GPS cihazı var" dedim. Atilla Baltaş'ın olduğunu öğrendim çantanın. Atilla Baltaş'ı aradım. "Benim çantam" dedi. "Benim param sende ne arıyor" dedi Atilla. Ben de "bilmiyorum" dedim neden bende...

Bodrum'a gittim evime baktım, gözlemledim. Aynı gün İstanbul'a döndüm. GPS olayını o akşam fark ettim. Hiç tanımadığım bir adam beni aradı "param sende" dedi. Bu durumda hiçbir şeyden şüphelenmedim. Sonra Atilla Baltaş'la seçilin ofisinde görüşme yaptık.

Daha önce çantası çalındığı için çantasına GPS taktırdığını söyledi Atilla Baltaş.

Selçuk Abi bir kez beni aradı. Seçil'e para verdiğini bir fondan bahsettiğini söyledi. Ben de para yatırdığımı elimde belge olduğunu ve para yatırdığımı söyledim.

İlk başlarda kimsenin fonu diye bahsetmedi ne biri, ne banka. Daha sonrasında kâr olan bazı dosyalar gönderdi bana. Sadece benim adıma açılan bir fon olduğunu söyledi. Hakan Ateş ya da Fatih Terim fonu demedi.

Denizbank kaşeli Seçil Erzan imzalı belgeler verdi bana. Sözleşmelerde Denizbank QR kodu da var.

 Selçuk İnan'ı fona ben sokmadım. Basında böyle haberler çıktı ama böyle bir şey yok."

Seçil bana Mehmet Aydoğdu ile mesajlaşmalarını sundu, ben de buna inandım. Mesajlarda "ay sonuna kadar ödemeleri yapın" açık uçlu fondan yazıyordu. Ben de buna inandım.

 Seçil'in evine bir kere gittim. Ödeme "Mart'ta gelecek" dedi, gelmedi. Milli takımda anterenörlük kampındaydım. Çıkamayacağımı düşündü herhalde, evine gittim. Kapısının önünde 15 dk konuştuk. Her şeyin yoluna gireceğini söyledi sonra ben de gittim.

Bana 10 milyon dolar alacağımı söyledi. Ben toplamda 4.1 milyon dolar vermiştim. 3.5 milyonunu geri alabildim sadece.

Seçil Erzan banka müdürü olduğu için ben de hesaplarımı kontrol etmedim, 2.2 milyon dolar verdim demedim. Parça parça verdim 450-600-350... 1.2 milyon dolar... 300 bin dolar kısmını teslim ettim diye hatırlamıyorum, net rakam kağıtlarda mevcut.

İlk verdiği 300 bin dolar sonrası bana para vermedi. Bilmiyorum şu an kağıtlarda belgelerde var.

1 milyon 375 bin dolar almadım Seçil'den geriye... Benim onu tehdit ettiğim falan olmadı, aramızda husumet yoktu. Banka çalışanı banka müdürü olarak ilişkimiz vardı özel bir ilişki yoktu.

Mart 2023'te anladım bu işte bir anormallik olduğunu. 2022 Nisan'dan bu tarihe kadar şüphelenmedim çünkü elimde belge vardı.

Seçil Erzan'ın avukatı: Biz sayın mahkemeye Semih Kaya'nın 1 milyon 375 bin dolar aldığına ait ıslak imzalı belgeyi sunacağız...

Seçil 3 kez geldi. Görüştük, kısa süreli konuşmalardı bu. Müşteki olarak katıldığımda bunları açıklayacağım. Seçil Erzan’dan bu zamana kadar elden para almadım. Tanık olarak buradayım. Müşteki olduğumda açıklarım detaylı olarak her şeyi. 20 milyonu almak için seçile herhangi bir baskı falan yapmadım. İlk duruşmada şiddet uyguladığım tehdit ettiğim ifade edildi. Cuma günü şiddet uygulamadığımı Seçil de onayladı.

Ben 14 sene üst düzey futbol oynadım ülkenin en iyi kulüplerinden birinde benim aldığım maaşlar hesaplar incelendiğinde görülecektir ki benim seçilin bana ev almasına ihtiyacım yok. Seçil Erzan kim ki bana ev alsın.

Seçil'in Hiçbir Yanlışını Görmedim

Fatih Terim'in eski avukatı, Seçil Erzan'ın eski sevgilisi olduğu iddia edilen Candaş Gürol'un avukatı ifadesi: 

"Seçil Erzan ile duygusal ilişkimiz Temmuz'da tanışma sonrası başladı. Etrafında sevilen bir kadındı başarılı biri olarak Denizbank'ta çakılıyordu.

Seçil'in hiç bir yanlışını görmedim. Mutluydum, arkadaşlarımızla görüşüyorduk. Her erkek kız ilişkisi nasılsa onu yaşıyorduk.

Aralık ayı gibi Seçil'in gizli telefonları başladı yanımda kimseyle konuşmamaya başladı. Sürekli 24 saat meşgul görüşemez olduk. Bir kaç kez "Candaş" deyip telefonu kapattı. "Beni aldatıyor mu" diye düşündüm ama tutup da telefonuna bakmadım. Bir anda işlerin buraya gelmesine üzüldüm.

Benim müvekkilim bana para yatıracağını söyledi. Dedim ki "Seçil'den ayrıldım ben" sorun değil dedi. "Parayı benim üstümden değil de senin üstünden getirsek olur mu" dedi 3 milyon dolar. Tercih etmem ama İbrahim abiyi kıramadım. Seçil'i aradım "İbrahim abiye böyle bir fondan bahsettin mi" dedim, "evet anlaştık İbrahim abiyle" dedi "fon anlaşması yaptık" dedi. Sonra İbrahim Bey parayı hesabıma yolladı. İbrahim abinin cenazesi vardı ben, Büyükçekmece'de, o Çatalca'da... "Sen al benim ofisime bırak" dedi. "Denizbank'ın yetkilileri alacak" dedi. İbrahim abinin ofisine gittik. Asistanı vardı parayı makam odasına bıraktım hayırlısı olsun dedim çıktım.

"Vergi nasıl kesiliyor" diye sordum Seçil'e. 90 bin dolar para çekilmedi hesabımdan İbrahim beye bildirdim. "Fazladan bir para var hesabımda" dedim "ne yapalım" dedi ki şuan bunları düşünecek durumda değilim dedi. Ben de bir ay sonra aradım hatırlattım. Başka paraları da ben de duruyor İbrahim abinin.

Benim korkum yüksek bir vergi çıkmasıydı. İnşallah çıkmaz para giriş çıkışından. Bir fon konuşması vardı ortada ancak illegal olduğunu bilmiyordum. Avukatı olmasına rağmen Fatih hocanın bana bir şey söylememesine darılmıştım duygusal ifade vermişim. Fatih Terim Denizbank'a para gönderdiğini söyledi. Hesaba para yatırdığını söyledi fon falan değil.

Seçilin işlerinden herhangi bir kazancım olmadı. 100 bin dolar gibi bir para almadım. Ben "Seçil'in konuşmalarından sadece acaba kredi çıkmayan birine kredi mi çıkartıyor" diye düşündüm bundan fazlası benim de hayal ötemde..."

"Fatih ile illegal iş mi yapıyorsun" diye Seçil'e hep boş atıp dolu almaya çalıştım. Kıskançlık da vardı işin içinde, bu isim üzerinden Seçil'e hep sorular sorarak doğruya ulaşmaya çalıştım. Ben Seçil'in beni aldattığını ve usulsüz kredi kullandırttığını düşünüyordum.

Avukat: Avukatı olmama rağmen bana hiç bahsetmemesi beni üzdü. Evine gittiğimde seçilim fonuna para yatırdığını söyledi ifadeleriniz doğru mu?

Gürol: Buse ile eşi de yatırdı derken duygusallıkla söyledim.

Avukat: Size fona yatırdığını söyledi mi Fatih terim?

Terim Arıcan ve Buse Terim'in avukatları: İtiraz ediyorum.

Hakim: İtiraz kabul edildi.

Duruşmaya saat 14:30'a kadar ara verildi.

Aranın ardından mahkeme devam ediyor. 

Mantıksızlıklar Silsilesi

Merve Özer'in açıklamaları şöyle:

İmralı Adası açıklarında ceset bulundu! İmralı Adası açıklarında ceset bulundu!

"Seçil Erzan eşimin kuzeni. Ali Yörük'ü tanımam.2012'de ilişkimiz başladı Denizbank'ta özel bankacılıkta paramı değerlendirmek üzere kumbara bank ile biriktirmek adına seçile veriyordum 2019'a kadar verdim 2021de bir de hisse senedi işlemi yaptı. 2022'de aralıkta o zamana kadar hiç vadeli para vermedim 50 milyon tl oldu birikimin dedi bana Aralık ayında ise bana bir fondan bahsetti 1 aylık 2 milyon yatırdım daha sonrasında marta kadar peyderpey para yatırdım. Mart ayından sonra bankacılık sistemine ters işler olmaya başladı. Bize dedi ki yeni giriş lazım çıkmak için bende 4 milyon daha ekledim daha sonra 6.5 milyon çıkarttı bize. Süleyman amca 3 milyon dolar pozisyon açtırdı. Hakan Ateş'in eşi müdahale etti ben pozisyon açtığına düştüm dedi Seçil bana.

Mantıksızlıklar silsilesi 2022 de çok oldu 2023 Şubatta hiç bir bilgi atmadı bana seçil. Daha sonra aradı yine para istedi açık pozisyon var dedi. Ben denizbanka para vermedim. Sen ne yapıyorsun sürekli açık veriyorsun dedim. Bunu kapatmazsam işimden olurum dedi sonra eşim benden 5 milyon tl karşılığında arabamı istiyor dedi. Ben de 2 gün geri verecekse ver dedim.

700 bin dolar yatırdım 2016-2021'e kadar. Ben sanayiciyim madenlere endüstriyel bant üretiyoruz. Aile şirketinde yöneticiyim yurt dışında ve içinde yöneticiyim.

Özel bankacılık sistemindeki varlığımızı görmedim hiç. Kredi kartımız var sadece.

Toplamda 1. 4milyon dolar yatırdım 800 bin dolar geri aldım 600 bin dolar alacağım var bu tamamen ana para. Kurlarla hesaplayarak bu hesaplamayı yaptım TL yatırdım dolar olarak alacağım bu.

Hakim: İş insanıyım diyorsunuz bankalarla da çalışmanız gerekiyor ama bir hesabınız yok?

Merve : Benim Denizbank'ta hesabım var ama özel olarak seçil yönetiyordu paramızı eşimin kayınpederimin benim parasını.

8 Mart'ta seçil bana fondan bahsetti içinde Fatih terim ve futbolcular var dedi. 40 milyon bir para var yeni parayla çıkartması gerekiyor ya da 20 milyon Fatih hoca bodrumdaki evini satacak ve çıkartacaklar parayı diye düşündüm ben."

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim'in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolak'ın kardeşi Emrah Çolak gibi 18 isim şikayetçi olarak yer alıyordu. İlk duruşmanın ardından soruşturmaları tamamlanan başka mağdurların da isimleri eklendi. İş insanı Mert Zeydanlı, Deniz Güzel ve Nuray Şengüler'in iddianamelerinin de eklenmesiyle davadaki şikayetçi sayısı 21'e çıktı. Seçil Erzan için "Özel Belgede Sahtecilik" ve "Tacir veya Şirket Yöneticisi Olan ya da Şirket Adına Hareket Eden Kişilerin Ticari Faaliyetleri Sırasında Dolandırıcılık" suçlarından 77 yıldan 252 yıla kadar hapis talep edilirken; diğer sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk'ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 85 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları istendi. 12 Ocak'ta yapılan 2'nci duruşma, 13 saat sürdü. Duruşmada Seçil Erzan ve sanıkların eklenen iddianameler nedeniyle yeniden savunmaları alındı. Tanık olarak ifade vermeyi bekleyen Semih Kaya, Erzan'ın kuzeni Tanın Yılmaz ile eşi Merve Yılmaz'ın ifadelerinin bugün alınmasına karar verilmişti. Fatih Terim'in bir dönem yardımcılığını yapan Müfit Erkasap'ın eşi Nur Erkasap, eski erkek arkadaşı Avukat Candaş Gürol, Mustafa Sefa, Nilgün Arabacı, Gülsenal Bayramova, Oğuzhan Özerk ve Bülent Onat'ın da tanık olarak dinlenmeleri bekleniyor.

Editör: Şevval Başçakır