Halktv.com.tr'nin Koç Üniversitesi'nde iki öğrenciyle ilgili ses getiren 'Kemerle dövüldü, yüzüne ütü tutuldu, vücudunu kestiler! Yurt odasında dehşeti yaşattılar...' başlıklı haberinden sonra Hasan Ege Karanfil'in İthaki Yayınları tarafından sözleşmesi feshedildi.

Üniversite Yurdunda Akılalmaz Olay

TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi üniversiteli F. B., Koç Üniversite yurdunda kaldığı odada korkunç bir saldırıya uğradı. Oda arkadaşı Hasan Ege Karanfil, F. B.'yi kemerle dövdü ve kızgın ütüyle yaraladı. Diğer öğrenci Arda D. de kesici aletle F. B.'yi yüz ve karın bölgesinden yaraladı.

F. B. adına savcılığa sunulan dilekçede, bu kişinin ayrımcılığa uğradığı belirtildi. Dilekçede, F. B.'nin Kürt ve Alevi olması nedeniyle sistematik şiddete maruz kaldığı ifade edildi.

Sistemli İşkenceye Tabii Tutulmuş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan başvuruda, F. B.'nin önce Hasan Ege Karanfil tarafından kemerle dövüldüğü belirtildi. Karanfil, başka bir gün de F. B.'nin yüzüne sıcak ütü tuttu. 15 Kasım gecesi ise, F. B. bir diğer oda arkadaşı Arda D. tarafından şiddete maruz kaldı. Demir, Hasan Ege Karanfil'in de odada olduğu sırada F. B.'nin yüzünü ve belini delici bir cisimle kesti.

F. B.'nin, Hasan Ege Karanfil'in kendisine yönelik konuşmalarını içeren bir ses kaydı incelendiğinde, Karanfil'in bir dizi ırkçı ifade kullandığı anlaşılıyor.

hasanegekaranfil-koç-uni

Ses Kayıtları Dosyada

Savcılık soruşturma dosyasına, 5 ayrı ses kaydının çözümü girdi. Kendisini odadan atmaya çalışan Hasan Ege Karanfil’in, F. B.’ye yönelik “Türkiye’nin, belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse…” diyor. K., F. B.’nin etnik Kürt kimliği için “Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Seni bu odadan istemiyoruz. Buradan gitmezsen seni öldürürüz ” ifadelerini kullanıyor.

Yayınevi Sözleşmeyi Feshetti

İthaki yayınları da, Halktv.com.'tr'nin haberi sonrası Hasan Ege Karanfil'in sözleşemesini fest ettiğini duyurdu.

Yayınevinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Hasan Ege Karanfil isimli yazarın sözleşmesi feshedilmiştir. Kamuoyuna duyururuz"

81 ilde 4 günlük operasyon: 3 bin 765 firari yakalandı 81 ilde 4 günlük operasyon: 3 bin 765 firari yakalandı

Koç Üniversitesi De Açıklama Yaptı

Koç Üniversitesi gelişmeler üzerine bir açıklama yayımladı. Açıklamada konuyla ilgili soruşturma açıldığı belirtildi.

Editör: Şevval Başçakır