Ankaragücü Kulübü'nün eski Başkanı Faruk Koca'nın da aralarında bulunduğu dört sanık, hakem Halil Umut Meler'in darp edilmesine ilişkin açılan davada yarın (9 Ocak Salı) hakim karşısına çıkacak.

CHP ilçe başkanı müdürü darbetti! İddiaya ilişkin kamera kayıtları ortaya çıktı CHP ilçe başkanı müdürü darbetti! İddiaya ilişkin kamera kayıtları ortaya çıktı

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, 12 Aralık 2023'te Faruk Koca, Kenan Çelikkaya, Osman Erkam Can ve Şahin Yunus Şahin, "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama", "kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs", "tehdit", "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık" suçlarından tutuklandı.

Faruk Koca, Ankaragücü Kulübü'nün eski Başkanı ve eski AK Parti Milletvekili olarak tutuklandıktan 15 gün sonra serbest bırakıldı.

İddianame, Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 15 Aralık'ta kabul edildi. Sanıkların avukatlarının itirazı üzerine, 27 Aralık'ta adli kontrolle serbest bırakıldılar.

Davanın ilk duruşması yarın Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

İddianamede Neler Var?

İddianamede, Halil Umut Meler "müşteki" olarak belirtilirken, eski Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Kenan Çelikkaya, Osman Erkam Can ve Şahin Yunus Şahin "şüpheli" sıfatıyla yer aldı.

Şüphelilerden Koca'nın, "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama" suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne kadar, "tehdit" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar, "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık"tan ise 3 aydan 1 yıla kadar hapis ya da adli para cezasına çarptırılması talep edildi.

Çelikkaya ve Şahin'in iddianamede, "kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama" suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis cezası, "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık" suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis ya da adli para cezasına çarptırılması istendi.

Can hakkında ise "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs" suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar, "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık" suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis ya da adli para cezası talep edildi.

Şüpheliler hakkında ayrıca 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 18. maddesi uyarınca seyirden men yasağı talep edildi.

Editör: Şevval Başçakır