Donald Trump ve Joe Biden canlı yayında kozlarını paylaşacak! Donald Trump ve Joe Biden canlı yayında kozlarını paylaşacak!

Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ın dünkü basın toplantısı, Hamas atışması yaşanmıştı. Miçotakis Hamas’ı ‘terör örgütü’ diye niteleyince Erdoğan söz alıp, “Böyle derseniz üzülürüz, çünkü Hamas bir direniş örgütüdür” demişti. Erdoğan ardından “Şu an Türkiye’de 1000’i aşkın Hamas üyesi tedavi görüyor'' ifadelerini kullanmıştı.

İletişim Başkanlığı da Erdoğan’ın sözlerini aynen yayınladı. Türkiye, İsrail saldırılarının ardından Gazze’den bazı hasta ve yaralıları, refakatçileriyle Türkiye’ye nakletmişti. Bunlardan ne kadarı İsrail, AB ve ABD’nin terörist kabul ettiği Hamas üyesi bilinmiyor.

DÜNYA BASININDA GENİŞ YANKI BULDU

Erdoğan'ın Hamaslıların Türkiye'de tedavi gördüğüne yönelik sözleri Avrupa medyasında da geniş yer buldu. Avusturya, Belçika, Hollanda ve Fransa basını ik liderin görüşmesine dair haberlerinde Erdoğan'ın bu sözlerini manşete taşıdı.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ DÜZELTTİLER

Görüşme sonrası ismini vermek istemeyen bir Türk yetkili Reuters’a Erdoğan’ın ‘hatalı bir ifade kullandığını’, Türkiye’de Hamas üyelerinin değil Gazzelilerin tedavi edildiğini kastettiğini söyledi.

Editör: Aliye Tulum