İran'da eski Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta geçirdiği helikopter kazası sonucu ölmesi üzerine yapılan 14'üncü dönem Cumhurbaşkanı seçimini reformcu aday Mesud Pezeşkiyan kazandı. Bir hafta önce de sandıktan birinci sırada çıkan Pezeşkiyan, dün yapılan seçimde oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin yeni Cumhurbaşkanı seçildi.

Pezeşkiyan sonuçlar sonrasında yaptığı açıklamada, “Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi ve bu işbirliğimizin sadece başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yol, sizin yol arkadaşlığınız, empatiniz ve güveniniz dışında pürüzsüz olmayacaktır. Size elimi uzatıyorum ve bu yolda sizi yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum” dedi.

İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan Kimdir, Nasıl Bir Siyaset İzleyecek? İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan Kimdir, Nasıl Bir Siyaset İzleyecek?

Babası Türk, annesi Kürt olan Pezeşkiyan, “Türküm, Azerbaycan’da doğdum. Evimde çocuklarımla Türkçe konuşurum” açıklaması yapmıştı. Pezeşkiyan'ın iyi seviyede Türkçe ve Kürtçe bildiği ifade ediliyor.

Özgür Özel Suriye'ye gideceğini açıkladı ve tarih verdi! Esad ile görüşmek için harekete geçti Özgür Özel Suriye'ye gideceğini açıkladı ve tarih verdi! Esad ile görüşmek için harekete geçti

77276 (1)

Editör: Nigar Topcu