UEFA, 2024 Avrupa Şampiyonası'nda bozkurt işareti yapan Merih Demiral'a 2 maç ceza verdi. Bu karar Türkiye'de geniş yankı uyandırdı ve üst düzey yetkililer tarafından sert tepkilere neden oldu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral'a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz" denildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: "Özgürlükçü ve Hakkaniyetli Bir Yaklaşım Bekliyoruz"

Çanakkale'de 4,7 şiddetinde deprem: Ali Yerlikaya açıklama yaptı Çanakkale'de 4,7 şiddetinde deprem: Ali Yerlikaya açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda UEFA Disiplin Kurulu'nun kararını "kabul edilemez" olarak nitelendirdi. Yılmaz, "Kararın özgürlükçü ve hakkaniyetli bir yaklaşımla ve savunma dosyası ciddiyetle incelenerek düzeltilmesini bekliyoruz. Futbolun heyecanı ve güzelliği önyargılı kararlarla gölgelenmemelidir" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak: "Çifte Standarta Karşı Hukuki Yollardan Hakkımızı Arayacağız"

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, UEFA'nın kararını sosyal medya hesabından kınadı. Bak, "UEFA'nın, hukuki hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz. Ülkemize ve milli futbolcumuz Merih Demiral'a uygulanan bu çifte standarta karşı hukuki yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Futbolcularımıza inanıyoruz. Onlar da gereken cevabı yeşil sahada verecektir!" ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: "Karar Belirli Baskı Gruplarının Etkisiyle Alındı"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, UEFA'nın kararını hatalı bulduğunu belirtti. Çelik, "UEFA kararı açıklanmadan önce belirli mahfillerde kararın yayınlanması, bu kararın belirli baskı gruplarının etkisiyle alındığını göstermektedir. Bu karar, futbolun üzerine siyasi baskı gölgesi düşürmektedir" dedi.

AK Parti Grup Başkanı Güler: "Bu Kararı Şiddetle Kınıyoruz"

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler de Demiral'a verilen 2 maç men cezasını değerlendirdi. Güler, "UEFA’nın aldığı bu kararı kınıyorum. Disiplin yönetmeliği çok açık. Bozkurt işareti geleneksel manada bu topraklara ait bir duruştur, eylemdir. Maalesef baskı altında kaldılar. Almanya’da çıkan bir gazete 2 maç cezayı çok önceden duyurdu. Bu bir siyasi hesaplaşma ve milli takımın moralini bozmak için yapıldığı çok açık. Bu kararı kabul etmiyoruz, siyasi bir karar ve şiddetle kınıyoruz" diye konuştu.

Türkiye CAS'a Gidecek

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) UEFA'nın bu kararına itiraz ederek, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuracağı bildirildi.

Editör: Nigar Topcu