2-12 Ocak 2024 tarihleri arasında Anayasa Yargısı alanında staj yapan lisans öğrencilerine, stajlarını tamamladıkları için Staj Katılım Sertifikaları verildi. Bu staj programına, 25 farklı üniversiteden toplamda 60 öğrenci katıldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, anayasa hukukunun Türkiye açısından önemli bir konu olan bireysel başvuruya ilişkin bazı hususlara vurgu yaptı ve stajlarını tamamlayan öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Hiçbir Şekilde Gerekçesi Olamaz

Arslan, konuşmasında, "Anayasa Mahkemesi'nin nihai ve bağlayıcı kararından sonra artık mahkemeler ya da anayasal organlar arasında ortaya çıkabilecek görüş, yorum veya yaklaşım farklılıkları sadece eleştiri konusu olabilir. Ancak bu farklılıklar, Anayasa Mahkemesi kararının icra edilmemesinin hiçbir şekilde gerekçesi olamaz" ifadelerini kullandı.

Başkan Arslan konuşmasında, hukuk devletinin niteliksel boyutunda akıl, ahlak ve adalet olmak üzere üç temel kavrama çıktığını dile getirdi.

Özgür Özel'den ittifak hatırlatması: Ben elimden geleni yaptım Özgür Özel'den ittifak hatırlatması: Ben elimden geleni yaptım

 Aklınızı Paslandırmayın

Aklın vesayet altında olmamalı, ve özgürlüğü zorunlu kıldığını belirten Başkan Arslan, hukuk öğrencilerine “Aklınızı paslandırmayın! Başkalarının sizin yerinize düşünmesine ve aklınıza ipotek koymasına asla izin vermeyin. Size dayatılan ambalajlanmış doğruları değil, sorguladığınız ve muhakeme süzgecinden geçirdiğiniz doğruları tercih edin. Kısacası fikriniz ve vicdanınız hür olsun” dedi.

Editör: Şevval Başçakır