1 Mart'ta İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci'nin hayatını kaybetmesine neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok tarafından ABD'ye kaçırılmıştı. Eylem Tok ve Timur Cihantimur, Boston'da Massachusetts Federal Bölge Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

CHP'den Osman Kavala kararına tepki: Mahkeme dosyanın kapağını bile kaldırmadan ret verdi CHP'den Osman Kavala kararına tepki: Mahkeme dosyanın kapağını bile kaldırmadan ret verdi

VoA Türkçe muhabiri Mehmet Sumer’in aktardığına göre, Eylem Tok duruşmaya tanınmamak için saçlarını küt kestirmiş ve sarıya boyatmış olarak katıldı. Tercüman aracılığıyla iletişim kuran Tok’un avukatı duruşmayı 20:30’a ertelemek istese de hakim bu talebi reddetti. Savcı, ABD-Türkiye arasındaki iade anlaşmasını hatırlatarak, hem Eylem Tok hem de Timur Cihantimur için iade ve tutuklama talep etti.

 Mahkeme Sonrası Şok Edici Yanıt

Duruşma sonunda, hayatını kaybeden Murat Aci'nin izleyiciler arasında yer alan bir akrabası, Eylem Tok'a “Bir katil annesi olmak nasıl bir duygu?” diye seslendi. Tok, biraz yürüdükten sonra arkasını dönüp “Allah-u ekber” diyerek yanıt verdi.

Hakim, Eylem Tok’un tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Haziran TSİ 16:00’ya ertelendi. Timur Cihantimur'un çocuk mahkemesindeki duruşmasının ise TSİ 20:30'da yapılacağı belirtildi.

Editör: Nigar Topcu