Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar, vize işlemlerinde aracı şirketlere başvuruyordu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulmasına ilişkin teklifte, vakfın vize aracılık hizmetlerini de üstlenmesi hükme bağlanıyor.Meclis komisyonunda kabul edilen teklifle yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların vize işlemlerini artık Dışişleri Vakfı devralacak. 

Tahir Elçi davasında 9 yıl sonra karar çıktı Tahir Elçi davasında 9 yıl sonra karar çıktı

Hesaplamalara göre, 2023 yılında vize aracı şirketlerinin yıllık geliri 5,5 milyar lira olurken bu miktarın sadece 1,1 milyar lirası hazineye aktarıldı. Gelirin 4,4 milyar lirası yani yüzde 80’i ise şirketlere kaldı.Vize işlemelerinin Dışişleri Vakfı tarafından yapılması ile gelirlerinin büyük bir bölümü tekrardan hazineye kazandırılmış olacak.

Komisyondaki görüşmelerde teklifle ilgili bilgi veren AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların yaptığı işlemlerden dolayı vize faaliyetlerinin sadece yüzde 20'sini ifade eden 1,1 milyar lira aktarıldığını söyledi.

VAKFIN EN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI

Vakfın bağış ve yardımlar ile vize işlemlerinden gelir elde edeceğinin belirten AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise  “En önemli gelir kaynağı, vize işlemleri olacak. Vakıf da şirket kurup vize işlemi yapabilecek ve gelir elde edebilecek” dedi.

12 FARKLI ŞİRKETTEN HİZMET ALINIYOR

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, kararın hükme bağlanmasının ardından vize aracılık faaliyetleriyle ilgili bilgi ve düşüncelerini aktardı.

Dışişleri Bakanlığı olarak 58 ülkede, 12 farklı şirketten vize aracı hizmeti aldıklarını aktaran Serim, “Bunlar coğrafyasına göre yerel veya bu işteki ehil şirketler. Genellikle Türk şirketleri oluyor. Türkiye’deki yabancı misyonlar da onlardan hizmet alıyor. Sebebi şu: Vize başvurularında çok büyük bir başvuru ve evrak olduğu için, bunların tasnifi ve işleme alınması için bu vize aracı hizmeti alınıyor” diye konuştu.

Editör: Gülşah Yıldız