Türk Sinemana damga vuran birçok filmin yapımcısı Arif Keskiner hayatını kaybetti.

86 yaşında ölen Arif Keskiner, 'Kapıcılar Kralı', 'Köşeyi Dönen Adam', 'Piano Piano Bacaksız', 'Maden', 'Selvi Boylum Al Yazmalım', 'Sensiz Yaşayamam' ve 'Namus Borcu' gibi Türk Sineması'nda iz bırakan filmlerin yapımcılığını üstlenmişti.

Keskiner'in vefat haberini yazar Almula Merter Churm, Instagram hesabından "Koca bir devir bitti... Işıklarda uyu. Yattığın yer incitmesin Arif Keskiner" sözleriyle duyurdu.


Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından da yapılan paylaşımda, "Vakfımızın kuruluşundan bu yana hep yanımızda olan, 33 yılımızı birlikte geçirdiğimiz, yönetim kurulu üyelerimizden, sinemamızın pek çok önde gelen yapıtında imzası, emeği olan sevgili ağabeyimiz Arif Keskiner'i kaybetmenin acısı içindeyiz. Başımız sağ olsun..." ifadelerine yer verildi. 

Erdoğan, İliç'teki maden faciasında 66 gün sonra bedeni bulunan işçinin ailesi ile görüştü Erdoğan, İliç'teki maden faciasında 66 gün sonra bedeni bulunan işçinin ailesi ile görüştü

ARİF KESKİNER KİMDİR?

İlk gençlik yıllarında Osmaniye'den İstanbul'a gelen, 27 yıl Beyoğlu'nda sanat ve edebiyat çevresinin nabzını tutan Arif Keskiner, 1938'de Adana'da doğdu. İlk ve ortaokulu Osmaniye'de okudu. 

Arif Keskiner, İstanbul Sultanahmet Ticaret Lisesi'nin ardından İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'nu bitirdi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra bir süre arkadaşı Yılmaz Güney'le çalıştı. Keskiner, dört yıl Ağaoğlu Yayınevi'nin müdürü olarak görev yaptı. 
Kitapçılık, spor yazarlığı ve İsveç'te muhabirlik ve bulaşıkçılık yapan Keskiner, Türkiye'ye döndükten sonra 50 kadar fotoromanın yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi. 

'Otobüs', 'Kapıcılar Kralı', 'Selvi Boylum Al Yazmalım', 'Maden', 'Köşeyi Dönen Adam' ve 'Piyano Piyano Bacaksız' filmlerinin prodüktörlüğünü yapan Keskiner, 'Yılanı Öldürseler' ve 'Piyano Piyano Bacaksız' filmlerinin senaryo yazımına katıldı. 

Halit Çapın'ın 'Bay Alkolü Takdimimdir' adlı hayat hikayesinden TRT'ye üç bölümlük ilk diziyi çekti. Ardından beş bölümlük 'Bizi Güldürenler' dizisini yaptı. 
 
Keskiner, herkesin Çiçek Bar ya da 'Arif'in Yeri' dediği, tüm sinemacıların ve sanatçıların uğrak yeri olan Sinema Sevenler Derneği Lokali'ni açtı.
  

Editör: Nigar Topcu