Erdoğan ve Hamas lideri Heniye görüşmesinin perde arkası Erdoğan ve Hamas lideri Heniye görüşmesinin perde arkası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ABD'nin New York kentindeki BM Kadının Statüsü Komisyonu'nun 68'inci Oturumu'na katıldı. Oturumda yer alan İsrail Sosyal Eşitlik ve Kadının Gelişimi Bakanı May Golan'ın konuşması sırasında protesto etmek amacıyla salondan ayrılan Göktaş, Golan'ın konuşmasının bitmesinin ardından salona yeniden döndü.

Kendisi de söz alan Göktaş şu komisyonda şu ifadeleri kullandı:

"Eşitlik konusunu tartışırken, İsrail'in Filistinlilere yönelik eylemlerinin bir sonucu olarak süregelen ve büyük insani acılara yol açan krizi görmezden gelemeyiz. Gazze'deki saldırıları şiddetle kınayan Türkiye, derhal ateşkes sağlanması ve insani yardımların hızlı ve engelsiz bir şekilde ulaştırılması çağrılarını yinelemekte ve Filistin halkının yanında olduğunu belirtmektedir. Bu vesileyle, silahlı çatışmaların kadınlar üzerindeki orantısız ve benzersiz etkisinin ele alınmasında önemli bir dönüm noktası olan BM Güvenlik Konseyinin 1325 sayılı kararını hatırlatmak isterim" 

“BM'nin 1325 sayılı kararının temel hükümlerinin uygulanması hayati önem taşımaktadır. Filistin'de devam etmekte olan katliamı küresel gündemin en üst sıralarında tutmalı ve bu trajediye son vermek için çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız. Ortak acı duygumuzda birleşmeli ve sesimizin daha güçlü ve daha yüksek duyulmasını sağlamalıyız"

"Cesur ve kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Türkiye'de hayata geçirdiğimiz her düzenlemeyle kadın haklarının daha da güçlendirilmesi yönünde adımlar atarken, sosyal politikalar aracılığıyla aile değerlerimizi ön planda tutuyoruz." 

Editör: Amine Ebrar