12 yıllık görev süresinin sona ermesi sebebiyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan aday olmadı. Arslan'ın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimlerde Kadir Özkaya, yeni AYM Başkanı olarak belirlendi.

Özkaya, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına 6'ya karşı 9 oy alarak seçildi. 2014 yılında AYM üyesi olarak göreve başlayan Özkaya, 4 yıl boyunca bu görevi sürdürecek. 

Yeni AYM Başkanı belli oldu! Zühtü Arslan aday olmamıştı... Yeni AYM Başkanı belli oldu! Zühtü Arslan aday olmamıştı...

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilen Kadir Özkaya, Türk hukuk camiasında önemli bir isim olarak dikkat çekiyor. 1963 yılında Tarsus'ta doğan Özkaya, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Kariyerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Tarım Kredi Kooperatifleri gibi kurumlarda görev alarak başlayan Özkaya, daha sonra hukuk alanında önemli atamalar ve görevler üstlendi.

1993 yılında Danıştay tetkik hakimliğine atanarak yargı kariyerine başlayan Özkaya, 2005 yılında Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine getirildi. Daha sonra 2011 yılında Danıştay üyeliğine, ardından 2014 yılında ise Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Özkaya, 2020 ve 2024 yıllarında iki kez Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliği görevine getirilerek önemli sorumluluklar üstlendi.

Eğitim alanında da başarılı bir geçmişi olan Özkaya, 2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı'nı tamamladı.

Özkaya'nın hukuk literatürüne katkıları arasında "Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu" ve "Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri" gibi önemli yayınları bulunuyor.

Bakan Tunç'tan tepki çeken paylaşım! İsmailağa Cemaati liderine övgü dolu başsağlığı mesajı Bakan Tunç'tan tepki çeken paylaşım! İsmailağa Cemaati liderine övgü dolu başsağlığı mesajı

Özkaya evli ve iki çocuk babasıdır. Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmesi, Türk hukuk camiasında büyük yankı uyandırmış ve önümüzdeki dönemde mahkemenin önemli kararlarına imza atması beklenmektedir.

Editör: Nigar Topcu