Son dakika haberine göre, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına Kadir Özkaya, 6'ya karşı 9 oy alarak seçildi. 2014 yılında AYM üyesi olarak göreve başlayan Özkaya, 4 yıl boyunca bu görevi sürdürecek.

12 yıllık görev süresinin sona ermesi sebebiyle Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan aday olmadı. Arslan'ın görev süresinin dolmasının ardından yapılan seçimlerde Kadir Özkaya, yeni AYM Başkanı olarak belirlendi.

CHP'li Başkanın ilk icraatı Türkçe tabela ve suya indirim oldu CHP'li Başkanın ilk icraatı Türkçe tabela ve suya indirim oldu

Genel Kurul'da çoğunluğun oyunu alan Kadir Özkaya, 4 yıl boyunca AYM Başkanlığı görevini yürütecek.

Yeni AYM Başkanı Kadir Özkaya Kimdir? Kadir Özkaya Kariyeri ve Eğitimi Yeni AYM Başkanı Kadir Özkaya Kimdir? Kadir Özkaya Kariyeri ve Eğitimi

ZÜHTÜ ARSLAN 3 KEZ BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

Zühtü Arslan, AYM üyeliğine 20 Nisan 2012'de başladı ve ilk kez 10 Şubat 2015'te Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi. Görev süresinin sona ermesinin ardından 25 Ocak 2019'da yapılan seçimde de çoğunluğun oyunu alarak ikinci kez başkan seçildi. Son olarak, 2 Şubat 2023'te AYM Genel Kurulunda yapılan seçimde 15 üyeden 8'inin desteğini alarak üçüncü kez AYM başkanlığına seçilmişti.

Editör: Nigar Topcu