Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro istediği iddia edilen Veyis Ateş hakkında "Nüfus Ticareti Davası" açıldı. Gazeteci İsmail Saymaz, konuya ilişkin kaleme aldığı yazısında "Sedat Peker, Habertürk sunucusu Veyis Ateş’in Korkmaz’dan, hukuki sorunlarını çözme ve Türkiye’ye dönmesini sağlama karşılığında 10 milyon Euro istediğini iddia etti. Süleyman Soylu, 28 Mayıs 2023’ten sonra İçişleri Bakanlığı’ndan ayrıldı. Bu gelişmeden sonra Ateş dosyası üç yıldır bekletildiği raftan indirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na devredildi." ifadelerini kullandığı yazısında "Soylu gidince raftan indi" başlığı ile dikkat çekti.

Sosyal medya platformu Twitter'dan yazılı bir açıklama yaparak İsmail Saymaz'ın yazısını değerlendiren Ateş, hakkındaki iddiaları da yanıt verdi.

Ateş, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Kıymetli kamuoyuna saygıyla; “Kısa bir aranın ardından” tekrar huzurlarınızdayım.:) Gazeteci İsmail Saymaz’ın Sözcü Gazetesi’ndeki bugünkü köşe yazısını sanırım okumuşsunuzdur. Daha önceki Halk TV yayınında da söylemiştim."

"İSMAİL SAYMAZ ARAYIP SORDU"

"'Yan komşularım' bile bana bir şey sormadan koştura koştura aleyhimde yazarken, İsmail beni arayıp 'Ben de yazacağım. Eklemek istediğin bir şey var mı?' diye sorması namuslu bir gazetecilik duruşu gösterdiği için bendeki yeri ayrıdır, görüşlerimizin farklılığına rağmen…

Bugünkü köşe yazısını yazarken de yine aynı duruşu gösterdi ve görüşlerimi sordu. Ben de mesaj üzerinden görüşlerimi yazdım. Sanırım yeri dar olduğu için cevabımın tamamını yayınlayamamış, canı sağolsun hepsini birazdan yayınlayacağım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KAAN üzerinden muhalefete yüklendi Cumhurbaşkanı Erdoğan, KAAN üzerinden muhalefete yüklendi

"SOYLU GİDİNCE RAFTAN İNDİ DEMEK HAKSIZLIK"

Ancak… 'Soylu gidince raftan indi.' demek/yazmak başta yüce Türk adaletine ve onun kıymetli mensuplarına yapılacak en büyük haksızlıktır.Türk yargısı 100 yaşındaki Cumhuriyetimizin güzide kurumlarının başında gelir. Kişiler üzerinden değil kanun ve vicdan üzerinden karar verir.

"İFTİRA ATANLARA HAKKIM HELAL ANCAK ADALET BOYUTU VAR"

"Bu arada, hakkımdaki iftiralarla ilgili konu benim için kişisel olarak tamamen kapanmıştır. Hakkımdaki iftiraları atanlara dünya/ahiret haklarım helaldir. Ancak bu işin bir de adalet boyutu var ve yargı önünde hesaplaşmadan da bu defterin kapanmaması gerekir. Fark edileceği üzere uzun zamandır -validemin vefat duyurusu dışında- sosyal mecralarda herhangi bir konuda kanâât izhar etmiyorum, etmeyecektim de…

Zira rahmetli “Üzeyir Abi” nin de dediği gibi “Bir ara (bu iftiralar hakkında) çok konuştum. Bir faydasını görmedim. Bırak(mış)tım. Ama İsmail Saymaz’ın yazısı üzerine bunları da yazmam icap ederdi. Hülâsa-î kelâm sözlerim bundan ibarettir. İsmail Saymaz’a verdiğim ama yeri dar olduğu için yayınlayamadığı cevâbî yazımın tamamını da birazdan paylaşacağım. Aziz Türk milletine saygılarımla…"

İşte Ateş'in Saymaz'a yazdığını belirttiği açıklamanın tamamı:

Editör: Nigar Topcu