Uzun süredir sağlık problemleri yaşadığı bilinen Devlet Sanatçısı Ayten Gökçer, dün (14 Mayıs) 84 yaşında hayata veda etti. Tiyatro ve sinema oyuncusu Ayten Gökçer için bugün  Zincirlikuyu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Gökçer'in cenazesi öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından 23 Aralık 2009'da hayatını kaybeden eşi Cüneyt Gökçer'in Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabrinin yanına defnedildi. 

Cenaze törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, sanatçı Zerrin Tekindor, Ayşen İnci, Ahmet Uğurlu, Meltem Cumbul, gazeteci Fatih Altaylı, Ertuğrul Özkök ve Gökçer'in sevenleri katıldı. 

'ÜZÜLMESİNLER, ONU OYUNLARIYLA, SEVİDİKLERİ ANILARIYLA KUTLASINLAR''

Sandık Kokusu'ndan bir iyi bir kötü haber: Başrol diziden ayrılıyor ama... Sandık Kokusu'ndan bir iyi bir kötü haber: Başrol diziden ayrılıyor ama...

Taziyeleri cami avlusunda kabul eden Gökçer'in kızı Aslı Gökçer Oba, "Bütün sevenlerinin başı sağolsun. Bekliyorduk aslında uzun zamandır bekliyorduk ama insan yine de ne kadar bekliyorum zannetse de o hiç gitmez zannettik. Çok güçlüydü, çok dayandı. Onun ifadesiyle söyleyeyim; 'Çok güzel yaşadım' dedi. 'Çok sevdim, çok sevildim, çok mutlu oldum hem mesleğimde hem özel hayatımda, o yüzden bana birşey olursa sakın üzülmeyin’ dedi. Ben de herkese bunu iletmiş olayım. Dostları hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Dediğim gibi üzülmesinler, onu oyunlarıyla, sevdikleri anılarıyla kutlasınlar. Bunu yaşasınlar içlerinde" duygularını ifade etti.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞERİMİZİ KAYBETTİK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bugün sanat camiamız adına yine çok acı bir gün. Çok önemli bir değerimizi kaybettik. Ayten Hanım çok küçük yaşlardan beri sanata kendini adamış bir insandı. Aslında baleyle başlayıp sonra tiyatroya geçmiş, çok önemli bir sanatçımız.

Sadece tiyatro oyuncusu olarak değil, beyaz perdede de sahnede de çok başarılı işler çıkarmıştı. Kendisi aynı zamanda devlet sanatçısı ünvanı da almış çok başarılı bir oyuncumuz ve yine 1992 yılında Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'ne de layık görülmüş bir üstadımız.

Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Bütün sanat dünyamızın, camiamızın ve memleketimizin başı sağolsun" dedi.

''ÇOK İYİ BİR ANNE, ÇOK İYİ BİR DOST, ÇOK İYİ BİR OYUNCUYDU"

Oyuncu Zerrin Tekindor, " Çok değerli bir oyuncuydu ve çok iyi bir insandı. Çok komikti, çok eğlenceliydi. İnanılmaz bir yetenekti, böyle bambaşka bir ışığı vardı onun. Çok sevgili Cüneyt Gökçer hocamıza kavuşmuş oldu. Nurlar içinde yatsın, çok özleyeceğim" diye konuştu.

''SEVGİLİ AYTEN BU ÜLKENİN GURURU,ŞEREFİ''

Türk sinema, tiyatro oyuncusu ve ses sanatçısı Işıl Yücesoy ise, “Bir gün evvel cenazedesiniz sonra bir bakıyorsunuz başka bir cenaze. Bir gün bir bakıyorsunuz değer gitmiş, bir bakıyorsunuz öbür değer gitmiş. Sevgili Ayten bu ülkenin gururu, şerefi. Ömrünü adamış olduğu tiyatro ve bu tiyatroda efsane olması onu bu dünyadan gitmiş olarak kabul ettirmez. Tam tersi bu dünyaya iz bırakarak her zaman hatırlanacak bir kadın haline getiriyor.” dedi

84 yaşında hayata gözlerini yuman tiyatro ve sinema oyuncusu Ayten Gökçer'in cenazesi, Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen törenin ardından eşi Cüneyt Gökçer'in Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri yanına defnedildi. Gökçer, 'Taçsız Kral', 'Yılan Hikayesi', '7 Kocalı Hürmüz', gibi önemli sinema filmleri ile tiyatro oyunları ve dizilerde rol almıştı.

Editör: Gülşah Yıldız