Özellikle özel sektörde eleman bulamama sorunu artarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Kabine Toplantısı’nda bu durumu gündeme getirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin, “İstihdam oranlarında olumlu haberler gelmeye devam ediyor. Şubat ayında işsizlik oranımız yüzde 8,7 olarak gerçekleşti ancak iş gücü piyasamızda bir dengesizlik oluştuğunu görüyoruz. Özel sektörümüzün en çok şikayet ettiği konuların başında işçi bulamamak geliyor. Bundan sonra iş gücü piyasasında ihtiyaç duyulan beceri ve yetkinlikleri geliştirmeye odaklanacağız” ifadelerde bulundu.

İŞKUR'un Nisan istatistiklerine göre, ağırlığı özel sektörden oluşan işverenlerin 230 bin elemana ihtiyacı var. Bu pozisyonların sadece 100 bini doldu. 

İŞKUR'un açıkladığına göre, imalat sanayisinde ilk 4 ayda eleman açığı sayısı 341 bini geçti.Onu idari hizmet faaliyetleri izliyor. Bu sektörde de 128 bin 468 açık iş pozisyonu var. Toptan ve perakende ticaret sektöründe de 113 bin 509 eleman açığı var.Mesleklere bakıldığında ise sadece geçtiğimiz ay en çok açık iş pozisyonunun özel güvenlik görevlisinde olduğu görüldü.

Son dönemde özel sektör en çok özel güvenlikçi, turizm-otelcilik elemanı, reyon görevlisi, konfeksiyon işçisi, garson, ve satış elemanı arıyor.


BAKAN IŞIKHAN: İŞ ARIYORUM DİYEN İŞKUR'A GELSİN

Bugün ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan sosyal medya hesabından iş arayanlara dikkat çeken bir çağrı yaptı. “İŞ ARAYAN VATANDAŞLARIMIZI İŞKUR’a davet ediyorum” başlığı ile yaptığı paylaşımda 'İş arıyorum diyen İŞKUR'a gelsin' dedi

Bakan Işıkhan şunları kaydetti:

“Orta Vadeli Programla uyumlu şekilde, istihdam beklentilerindeki olumlu görünüm devam ediyor. Böylece işverenlerin oluşturduğu işçi taleplerinde tarihi seviyelere ulaştık. Kamu istihdam kurumumuz İŞKUR’un anlık verilerine göre işverenler tarafından 2.374 farklı meslekte 181.264 kişiyi istihdam etmek üzerine işçi talebi oluşturuldu. İş arıyorum diyen İŞKUR’a gelsin.”

AÇIK POZİSYONLARIN YARISI BOŞ

İstatistiklere göre Nisan’da, 63 bin 105'i erkek, 37 bin 496'sı kadın olmak üzere 100 bin 601 kişi işe yerleşti. İlk 4 ayda işe yerleştirilen kişi sayısı 435 bini geçti. İŞKUR'a bildirilen eleman açığı sayısı ise 856 bin. Yani açık pozisyonların sadece yarısı dolmuş durumda.

Mersin'de TAG Otoyolu'nda zincirleme kaza: Çok sayıda ölü var! Mersin'de TAG Otoyolu'nda zincirleme kaza: Çok sayıda ölü var!

Editör: Gülşah Yıldız