İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı istifaya çağırdı.

Önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olduğu öne sürülen Ayhan Bora Kaplan ve lideri olduğu suç örgütüyle ilgili soruşturma kapsamında yaşanan gelişmeler siyaset gündemindeki yerini koruyor. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nde üç üst düzey ismin de görevden alındığı soruşturma Başkent'i sarsmaya devam ederken konuya ilişkin İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz'ın verdiği soru önergesi yeniden gündem oldu. 

Ankara’da 14 Mayıs Salı’yı 15 Mayıs Çarşamba’ya bağlayan gecede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’la Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir toplantı düzenledi.İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın katılmadığı toplantının konusu son günlerde emniyet bürokrasisindeki yaşananlardı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili "komplo" iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından bugün, "Terör örgütleri ve onların uzantılarıyla, organize suç örgütleriyle bir olup, FETÖ taktikleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve siyasilerimize, sosyal medya destekli ‘oyun kurmaya’ çalışıyorsa; onların oyunlarını da kurdukları tuzakları da yerle bir edeceğiz" paylaşımını yaptı.

"AFFINIZI İSTEMENİZ YERİNDE BİR KARAR OLACAKTIR"

Yerlikaya’nın bu paylaşımını alıntılayan Poyraz, şunları kaydetti: 

“Size gönderdiğim soru önergelerini okumayıp, cevaplamayıp, TBMM’de yaptığımçağrılara sessiz kalıp da şimdi bu ve benzeri paylaşımları yapmanız, bende nafile bir nedamet ve bolca hamaset yaptığınız hissi yaratmıştır.

Bahse konu ekipler sizin sevk ve denetiminiz altındaki hatta bizzat sizin tarafınızdan seçilerek görev verilmiş isimlerdir. Bu isimlerin eylem ve faaliyetlerinin medya yönetimi ile aldığınız alkışların sesi sizi uyarılara sağır gerçeklere kör yapmıştır. Twit atmak ve sorumluluğu ekiplerinize yıkarak haberiniz yokmuş gibi davranmak yerine sizin de görevden affınızı istemeniz yerinde bir karar olacaktır.”

ALİ YERLİKAYA'NIN CEVAPSIZ BIRAKTIĞI SORULAR
Poyraz, konuyla ilgili soru önergesinde şu soruları yöneltmişti:

"Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlar Şube Müdürlüğü Teknik Büro’da bir polis memuru yurt dışında firari, aynı zamanda değişik internet mecralarında da yayın yapan Cevheri Güven isimli şahsa bilgi ve içerik sızdırdığı iddiasıyla göz altına alınıp tutuklandı.

Bu şahıs mesleğe ne zaman başladı?

İstihbarat branşını ne zaman aldı?

2004 yılında Trabzon İstihbarat Müdürlüğü’nde görev yaptı mı yapmadı mı?

Bu tarihte Trabzon İstihbarat Şube Müdürü kimdir?

Bu şahıs İstihbarat Daire Başkanlığı’na ne zaman tayin edilmiştir, tayin olduğu zaman İstihbarat Daire Başkanı kimdir?

İstihbarat Daire’de hangi şubede çalışmıştır, çalıştığı şube müdürünün bugünkü akıbeti nedir?

Bu şahıs ne zaman İstihbarat Daire Başkanlığı’ndan gönderilmiştir, bu tarihteki İstihbarat Daire Başkanı kimdir?

O şahıs gözaltına alındığı esnada çalıştığı Ankara Narkotik Şube Müdürlüğü Teknik Büro’ya hangi tarihte tayin edilmiştir, tayin edildiği zaman Ankara Emniyet Müdürü kimdir?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Türkiye'de 1 günlük milli yas ilan edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Türkiye'de 1 günlük milli yas ilan edildi

Editör: Gülşah Yıldız