Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz geçen günlerde kamuda girişilecek tasarruf tedbirlerine ilişkin önemli bir mesaj vermişti. Yılmaz konuya ilişkin hem Maliye Bakanlığı'nın hem de Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı'nın çalışma yürüttüğünü duyurmuştu.

Mehmet Şimşek uyguladıkları programı övdü: TL değer kaybetmeyecek Mehmet Şimşek uyguladıkları programı övdü: TL değer kaybetmeyecek

Cevdet Yılmaz'ın kamudaki tasarruf tedbirlerinin 15 maddeyle sınır olmadığını ve çok daha fazla olduğunu vurgularken, "Bütün bunları bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu. Ama tasarrufun özü de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği arttırma" ifaledelerini kullanmıştı.

Kamudaki tasarruf tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanması için hükûmetin yaptığı hazırlıklarda sona gelindi.Kamu kurumlarına kayıtlı tüm araçların envanteri çıkarılarak, tasfiye olması gerekenlerin listesi hazırlandı. Buna göre, ilk etapta kamunun kullanımındaki araçlar etap etap tasfiye edilecek. Bakan Şimşek’in talimatı ile 500 araç satışa çıkarıldı. İkinci aşamada ise 1.000 araçlık bir tasfiye listesi hazırlandı. Maliye Bakanlığı kaynakları, kamudaki araç satışı ve tasfiyesinin bu sayılarla sınırlı kalmayacağını, etap etap devam edeceğini kaydetti. Satışlardan elde edilecek gelir hazineye aktarılacağını bildirdi.

Makam aracı kullanacak kadrolar yeniden belirlenecek. Üst düzey bürokraside, bazı pozisyonlardaki makam aracı uygulamasına son verilecek. Doğrudan makama tahsisli araçların listesi de belirlenerek, yeni planlama yapılacak.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Bakan Şimşek’in talimatı ile 500 araç satışa çıkarıldı. İkinci aşamada ise 1.000 araçlık bir tasfiye listesi hazırlandı.

115 BİN ARAÇ BULUNUYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, merkezî yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin mülkiyetinde 115 bin 904 adet taşıt bulunuyor. Bu taşıtların 72 bin 373’ü savunma ve güvenlik, 9.973’ü sağlık, 8.136’sı tarım ve ormancılık, 7.579’u eğitim, 4.772’si adalet, 13 bin 71’i ise diğer idari hizmetlerde kullanılıyor.

Editör: Gülşah Yıldız