Emeklilik planı yapan vatandaşların temmuz ayını beklemesi maaş miktarının artmasına neden olacak. Temmuz ayında yapılacak zam ile birlikte emekliliğe ayrılan vatandaşlar ilk maaşlar ödemelerini zamlı olarak alacak.

Fakat Mali Müşavir Onat Benlioğlu, emeklilik hayali kuran vatandaşları uyararak, emeklilik başvurularının red yanıtı ile karşılaşabileceğini açıkladı. Benlioğlu, emeklilik talebinin hangi durumlarda geçersiz olacağını tek tek açıkladı.

Emekli olmak isteyen pek çok çalışan ise bu durumdan haberdar değil.Emeklilik süreci ve başvuruları konusunda uzmanlar, vatandaşları bazı durumlarda başvurularının reddedilebileceği konusunda uyarıyor.

HSK yeni kararnameyi yayınladı: 4 bin 299 savcının görev yeri değişti HSK yeni kararnameyi yayınladı: 4 bin 299 savcının görev yeri değişti

İŞTE EMEKLİLİĞİ YAKAN HALLER! 

Çalışmadığınız halde bir işyerinde kendinizi çalışıyormuş gibi gösterdiyseniz ve hizmet dökümünüzde Ş-K-İ harfleri bulunuyorsa, İlk işe başlama tarihiniz 18 yaş altı anne ya da babanızın işyerindeyse emeklilik başvurunuz kabul edilmiyor.

Bir şirketin ortağı aynı zamanda o şirkette çalışan olarak da gözüküyorsa bu kişinin emeklilik başvurusu da kabul edilmiyor. İşte emekliliğin iptal edilmesine sebep olan diğer durumlar.

Birden fazla işyerinde çalışıp sistemde bir ayda 30 günden fazla gününüz gözüküyorsa veya bir yılda 360 günden daha fazla gününüz görünüyorsa, fazla günleri primlerinizden çıkarmadan, istenilen prim gün sayısına ulaştıysanız emeklilik başvurunuz kabul edilmiyor.

Başkasının primleri sehven kendi hesabınıza yazıldıysa emekli olmanız mümkün değil. Başvuru reddediliyor. Bağ-Kur primlerini ödemediğiniz zamanlarda borçlanma yaptıysanız da emeklilik başvurunuz kabul edilmiyor.

Ayrıca emekli olmak isteyen vatandaşın askerde olduğu süre zarfında sigortalı olarak çalıştıysa 28/02/2011 öncesinde kendi adınıza işletme ya da şirket ortalığı varken, başka bir işletmede sigortalı olduysanız, Bağ-kur'a borcunuz bulunuyorken emeklilik müracaatında bulunduysanız, emeklilik müracaatınız kabul edilmiyor.

PRİMLERİ MUTLAKA KONTROL EDİN

Mali Müşavir Onat Benlioğlu emeklilik başvurusu yapacak vatandaşları uyararak, 'emeklilik başvurusu' yapılmadan önce primlerini kontrol etmelerini ve bu yazılan gerekçelerden biri veya bir kaçı varsa belirlenen prim gün sayısı kadar SGK primini askerlik, analık veya eksik gün primlerini ihya yaparak tamamlamalarını belirtti.

Editör: Gülşah Yıldız