AK Parti'de Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in çizgisini koruyamadığı ve temel ilkelerine sadık kalmadığı iddiaları tartışma konusu oldu. Eleştiri oklarının hedefinde olan Özlem Zengin AK Parti'li hesaplar tarafından yoğun şekilde eleştiriliyor ve partiden ihraçı talep ediliyor.  Peki Özlem Zengin günah keçisi mi? AK Parti'de ki hezimetin sorumlusu Özlem Zengin mi? Özlem Zengin görevden alındı mı? Özlem Zengin hakkında yaşanan olayları ve ortaya atılan iddiaları sizler için derledik..

Özlem Zengin'in İsrail Hakkında Sözleri Yeniden Gündem Oldu

Özlem Zengin'in mecliste yaptığı eski bir konuşmasında "İsrail'le ilişkilerin ben düzelmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü konuşarak bunları halletmemiz lazım" ifadelerini kullanmıştı. Özlem Zengin'in yaptığı konuşma sosyal medyada yeniden gündem oldu. Ayrıca  mitinglerde İsrail'le ilişkilerin topyekun kesilmesi gerektiğini ifade eden Fatih Erbakan ve YRP'li siyasetçiler bu polemiği seçim meydanlarına taşımıştı. İsrail'le ticaretin devam etmesi ve AK Parti'nin buna göz yumması AK Parti tabanında oy kaybının ve oyların YRP'ye kaymasının gerekçelerinden biri olarak görülüyor.

'Özlem Zengin CHP'lilerin ekmeğine yağ sürüyor'

Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu seçimlerden önce Özlem Zengin'i hedef göstermişti.  İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızı H.K.G.'yi henüz altı yaşındayken imam nikahıyla "evlendirmesi" ve kızın yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasıyla gündeme gelen olayda Zengin konuya dair araştırma önergesi vermişti. Akit Yazarı cemaat vakfındaki çocuk istismarının araştırılması için önerge veren Özlem Zengin'i "CHP'lilerin ekmeğine kaymak sürmekle" suçlarken bu adımı özellikle tarikat çevrelerinde de tepkiyle karşılanmıştı.

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu ise köşesinde "Türkiye, tarihinde ilk defa, 1 trilyon dolara ulaşan bir doğalgaz rezervi buluyor. Bakın Özlem Zengin, tüm dindar insanları rencide edecek şekilde hazırladığı araştırma önergesi ile, CHP’lilerin ekmeğine nasıl kaymak sürüyor" ifadelerine yer verdi.

İstanbul Sözleşmesi ve Özlem Zengin
Özlem Zengin AK Parti'nin alışık olduğu bir siyasi hattın dışında özellikle kadın hakları konusundaki çıkışlarıyla AK Parti'li seçmenin hafızasında yer etti. İstanbul Sözleşmesi'ni savunan ifadeleri AK Parti tabanında eleştirilere neden olurken bu tartışmaları ve özellikle de nafaka konusunu seçim meydanlarında argüman haline getiren YRP'nin yükselişi, Özlem Zengin'in hedef alınmasına zemin hazırladı. 

İstanbul Sözleşmesi'nin AK Parti tarafından kaldırılmasının ardından yine kadın haklarını ilgilendiren 6284 sayılı kanun maddesinin tartışıldığı günlerde, mecliste yaptığı konuşmada yasayı savunan ve "Kırmızı çizgimizdir" diyen Özlem Zengin o zaman da AK Parti içindeki tartışmaların hedefi olmuştu. 'İsrail'le ilişkiler iyileştirilmelidir'

Özgür Özel'den Erdoğan'a Hatay tehdidi: Seçmen ilk seçimde o kulağını koparır senin Özgür Özel'den Erdoğan'a Hatay tehdidi: Seçmen ilk seçimde o kulağını koparır senin

Özlem Zengin seçim çalışması yapmadı

AK Parti'li hesaplar tarafından seçim çalışması yapmadığı ifade edilen Özlem Zengin'in aynı zamanda seçimden sonra toplanması beklenen AK Parti MYK toplantısında ihracı talep ediliyor. Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşım ve çağrılarda Özlem Zengin'in seçim döneminde hiçbir çalışma yapmadığı, sadece AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim mitinglerini paylaştığı iddia edildi.  Seçim döneminde Edirne ve İstanbul'da Avrupa Yakası ilçelerinde seçim çalışması yürüten Özlem Zengin'in çalıştığı sahada AK Parti'nin başarılı olamaması da dillendirilen bir diğer eleştiri. 

'LGBT savunusu' ve Bohemian Rhapsody

Özlem Zengin, Armağan Çağlayan'ın sunduğu bir Youtube yayınında sinemayla ilişkisini anlatırken Bohemian Rhapsody filmini çok beğendiğini ve hatta iki kez izlemeye gittiğini söylemişti. Zengin'in bu açıklamaları o dönem yine AK Parti içinde tartışmalara neden olmuştu. Senaryoda yer alan eşcinsel sahnelerden dolayı eleştiri konusu olan film nedeniyle Zengin, "AK Parti'li bir dava 'adamı' nasıl böyle bir filmin beğeneni olabilir" eleştirilerine hedef olmuştu.  YRP'nin özellikle iktidara gelince LGBT derneklerini yasaklayacağını, LGBT derneklerinin AK Parti'li yıllarda yasallaştığı miting meydanlarında tekrar ettiği birçok örnek olmuştu.

Mecliste 'Allah’ın gazabı böyle olur' sözleri eleştirilmişti

Saadet Partili Hasan Bitmez'in kürsüde fenalaştığı sırada tartışmaya devam eden ve kendisini hedef almayı sürdüren Özlem Zengin "Allah’ın gazabı böyle olur" ifadesini kullandığı için eleştirilerin odağı olmuştu. Özellikle Saadet Partisi ve YRP çevresinde tepkiyle karşılanan ifadelerin de AK Parti'nin oy kaybı yaşamasına gerekçelerden biri olarak gösteriliyor. 

Özlem Zengin günah keçisi mi?

AK Parti'nin kaybettiği oyların yanı sıra Milli Görüş geleneğinden YRP'nin yükselişi parti içindeki tartışmaları alevlendirmişe benziyor. Özellikle Özlem Zengin kadın hakları konusundaki çıkışlarından dolayı AK Parti'li sosyal medya hesapları, Zengin'i günah keçisi olarak seçmişe benziyor. AKP Merkez Yönetim Kurulu'nun konuya dair tasarrufunun olup olmayacağı ve kadrolarında değişikliğe gidip gitmeyeceğini ise önümüzdeki süreç gösterecek.

Editör: Aliye Tulum