TÜİK'in enflasyonu hesaplarken baz aldığı ürünler ve fiyatları gündem olmuş, alışverişte karşılaşan fiyattan çok farklı olması tepkiye yol açmıştı. TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya bir açıklama yaparak "Algılanan enflasyonla açıkladığımız enflasyon arasında her zaman ve her yerde bir fark var. Bunun anlaşılabilir sebepleri var." dedi. Çetinkaya zam ertelemelerinin Haziran enflasyonunu etkilediğini söyledi.

TÜİK'ten tepki çeken enflasyon hesaplamasına yanıt: Fark olmasının anlaşılabilir sebepleri var TÜİK'ten tepki çeken enflasyon hesaplamasına yanıt: Fark olmasının anlaşılabilir sebepleri var

Ekonomist Özgür Demirtaş'tan, Çetinkaya'nın enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında bir fark olmadığını söylemesine tepki geldi.

Twitter hesabından Çetinkaya'nın “Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 veya 145 TL olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik” sözlerini paylaşan Demirtaş "İçler acısı bir açıklama. Korkunç bir açıklama. Olacak iş değil. Aklımı oynatacak derecede sinirlendirici bir açıklama. Bir başkan bu sözleri nasıl söyler? Aman Allahım, Aman Allahım" notunu düştü.

Editör: Nigar Topcu