İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan'daki bir baraj açılışının ardından ülkesine dönerken Tebriz'in kuzeydoğusunda bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Kazanın ardından Reisi ve beraberindeki heyetin bulunamaması üzerine Türkiye, Akıncı İHA ve AFAD ekipleriyle arama-kurtarma çalışmalarına katıldı. Ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla Reisi'nin cansız bedenine ulaştı.

Reisi'nin vefatının ardından Türkiye, bir günlük milli yas ilan etti. Ancak Türkiye'nin çabaları İran tarafından gölgede bırakıldı. Önce, İran devlet televizyonunun, Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkazının yerini Türkiye'nin Akıncı İHA'sıyla değil, kendi İHA'larıyla tespit ettiklerini öne sürmesi; ardından İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlanan taziye mesajlarında Türk bayrağına yer verilmemesi gündeme bomba gibi düştü.

MSB'DEN İRAN'A YANIT: HERKES CANLI OLARAK İZLEDİ

Son bir haftada yapılan faaliyetlere ilişkin bakanlıkta bilgilendirme toplantısı yapan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Aktürk şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye kötü gününde İran'ın yardımına koşmuş, iyi komşuluk ve dostluğun gereğini yerine getirmiştir. O gün neler yaşandığı saat saat Sayın Bakanımız tarafından açıklanmıştır. Herkes arama çalışmalarını sosyal medyada canlı olarak izledi. Burada bizim açımızdan önemli ve gurur duyulması gereken 3 nokta var; acil durumlarda devlet kurumlarımızın koordineli ve süratli reaksiyonu, özellikle İHA teknolojisinde yerli ve milli savunma sanayimizin geldiği nokta ve bu sayede kazandığımız yetenekler ile kabiliyetler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun yetişmiş personelinin yerli ve milli savunma sanayimiz sayesinde kazandığı bu kabiliyetleri ve teknolojiyi kullanma becerisidir"

Dolandırıcılıktan gözaltına alınmıştı! Yusuf Atala tutuklandı Dolandırıcılıktan gözaltına alınmıştı! Yusuf Atala tutuklandı

İran'dan skandal üstüne skandal! Önce Akıncı şimdi Türk Bayrağı... İran'dan skandal üstüne skandal! Önce Akıncı şimdi Türk Bayrağı...

Editör: Nigar Topcu