İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan'daki bir baraj açılışının ardından ülkesine dönerken Tebriz'in kuzeydoğusunda bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Kazanın ardından Reisi ve beraberindeki heyetin bulunamaması üzerine Türkiye, Akıncı İHA ve AFAD ekipleriyle arama-kurtarma çalışmalarına katıldı. Ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla Reisi'nin cansız bedenine ulaştı.

Reisi'nin vefatının ardından Türkiye, bir günlük milli yas ilan etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "İran halkıyla dayanışma içerisindeyiz" diyerek milli yas kararını duyurdu. Türkiye, bu kararla birlikte İran halkının acısını paylaştığını ve derin bir üzüntü içerisinde olduğunu gösterdi.

TÜRK BAYRAĞINA YER VERİLMEDİ!

İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlanan taziye mesajlarında dikkat çeken detaylar vardı. "Ülkelerin, uluslararası kuruluşların ve şahsiyetlerin İran'a taziye mesajları" başlıklı Farsça duyuruda, Reisi'nin fotoğrafıyla birlikte taziye mesajı gönderen ülkelerin bayrakları yer aldı, ancak Türk bayrağına yer verilmedi. Bunun yanında, Türkiye'nin milli yas ilan ettiği küçük bir cümleyle belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası 5 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitti Avrupa Merkez Bankası 5 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitti

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinin İngilizce versiyonunda ise Türk bayrağı yerine 18. yüzyıl Osmanlı bayrağının kullanılması şaşkınlık yarattı. Bu durum, Türkiye'nin yardımlarını ve dayanışmasını gölgeleyen bir tutum olarak değerlendirildi.

Ayrıca, İran devlet televizyonu, Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkazının yerini Türkiye'nin Akıncı İHA'sıyla değil, kendi İHA'larıyla tespit ettiklerini öne sürerek Türkiye'nin yardımları hiçe sayıldı.

Editör: Nigar Topcu