Emeklinin gözü kulağı emekli zamları ile ilgili  hükümetten gelecek haberde. Hükümet kanadından yapılan açıklamada; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş emekli maaşlarına zam için bugün bir araya geleceği ve toplantı saat 15.30'da başlayacağı belirtilmişti. 

Kaynaklardan aktardığı bilgiye göre; toplantının emekli maaşlarını içermediği, emekli maaşına zam ile ilgili çalışmaların tamamlandığı ve son kararın Erdoğan'da olduğu kaydedildi.

Emekli maaşlarında yeni zam sistemi nasıl uygulanıyor?

Emekliler bilindiği gibi ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez maaşlarında artış alıyor. Bu artışlar SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için altı aylık enflasyona göre yapılırken memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı alıyor.Bu fark da yine altı aylık enflasyona göre hesaplanıyor. Son dönemde bütün bu artışların üzerine refah payı da eklenmiş ayrıca taban maaşlar da ara zamlarla arttırılmıştı.

Geçen sene temmuz ayında emeklilere refah payı ile birlikte yüzde 25 artış yapılmıştı. Ondan önceki dönemde de 5.500 TL olan taban maaş 7.500 TL’ye çıkartılmıştı.Son olarak da Ocak ayında yapılan zamda 2024 yılının ilk yarısı için memur emeklilerinin aylıklarına yüzde 49,25, SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına 5 puanlık ilaveyle birlikte yüzde 42,6 zam yapıldı.

Emekli maaşlarında refah payı nedir?

Refah payı, çalışanların enflasyon oranında zam almalarına rağmen olası kur ve fiyat dalgalanmalarından korunup mağdur olmamalarını sağlamak amacıyla uygulanan bir sistemdir. Bu sistem, genellikle memurlar, işçiler ve emekliler için maaşlarının enflasyon oranı düşüldükten sonra hesaplanarak uygulanır.

Emekli maaşlarında kök maaş sistemi ne anlama geliyor?

Emeklilerin maaş zamları kök maaş üzerinden uygulanıyor.Kök maaş, emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan net tutarı gösteriyor ve en düşük emekli aylığına yapılan artış sonrasında getirilen zamlar olmadan emekli maaşının ham hali anlamına geliyor. Kök maaş ya da kök aylık, e-devlet üzerinden “Emekli Aylık Bilgisi” kısmında aylık tutar olarak görülebiliyor.

Ocak ayındaki kök maaşlarla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor. Önümüzdeki temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi aynı oranlarda maaş artışına ulaşacaktır. Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Emekli maaşı alt sınırını da 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz''demişti.

Temmuz ayı için emekli maaş zammı nasıl olacak?

Ekonomim'in haberine göre, kaynaklar, toplantının çeşitli kanun değişiklikleri, kurumların diğer idari işleri gibi genel ülke yönetimine yönelik konuların ele alındığı benzer onlarca toplantıdan biri olduğunu vurguladı.

15 Temmuz'u Anma Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: O gece 252 insanımız şehitlikle şereflendi 15 Temmuz'u Anma Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: O gece 252 insanımız şehitlikle şereflendi

Aynı kaynaklar, emekli maaşlarıyla ilgili çalışma ve görüş alış-verişine dayalı toplantıların tamamlandığı, karar aşamasına gelindiğini vurguladılar.

Top Erdoğan'da 

En düşük emekli aylıklarına ilave artış yapılmasına yönelik son kararın Cuma günü Türkiye’ye dönecek olan Cumhurbaşkanı tarafından verileceği bildiriliyor.

Editör: Gülşah Yıldız