Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayına ait enflasyon verilerini açıkladı; aylık bazda yüzde 2,93, yıllık bazda ise yüzde 64,77 artış kaydedildi.

Asker eğlencesi adı altında havaya ateş açan 20 yaşındaki şahıs gözaltında Asker eğlencesi adı altında havaya ateş açan 20 yaşındaki şahıs gözaltında

Enflasyon verilerinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2023 yılının yılsonu gerçekleşmelerinin uygulanan programla uyumlu seyrettiğini ve revize hedeflerinin tutturulduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, uygulanan ekonomi programının "gerçekçi ve tutarlı" hedefleri sayesinde öngörülebilirliğin arttığını belirterek, "2023 yılsonu gerçekleşmeleri programımız ile uyumlu seyrediyor ve revize hedeflerimizi tutturuyoruz. Aylık enflasyonda devam eden düşüş ile yılsonu enflasyon yüzde 64,8 gerçekleşti. Yıllıklandırılmış çekirdek göstergeler 2024 hedefimiz ile uyumlu seyrine devam ediyor. Büyüme ve cari açığın hedeflerimiz ile uyumlu olacağını öngörüyoruz. 2023 yılı bütçe açığı ise hedefimizin oldukça altında gerçekleşecektir. 2024 yılında da başta enflasyon olmak üzere programımızın hedeflerine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz." şeklinde paylaşımda bulundu.

Editör: Batuhan Yavuz