Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı, "Kredi kartlarına taksit sınırlaması gelecek mi?" sorusuna yanıt ararken dün Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'dan "Kredi kartlarında bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var. Çalışmalarımız sürüyor." açıklaması geldi.

Bireysel kredi kartı borçları geçen yıla göre yüzde 157 artarak 1 trilyon 200 milyar liraya yükseldi. Borçların artmasının ardından kredi kartlarına yönelik düzenleme yapılacağı haberleri gündeme geldi. HaberTürk'ten Esra Nehir'in haberine göre, kredi kartında limite göre %20 ile %40 arasında uygulanan asgari ödeme tutarı artırılabilir.

Taksit sayıları düşürülebilir, gecikme faiz oranı artırılabilir, 3 dönem ödeme yapılmadığında kartın alışverişe kapanma süresi kısaltılabilir ve nakit çekim zorlaştırılabilir.

Son zamanlarda kredi kartları için uygulanan azami akdi faiz oranı %3,66'dır. Gecikme durumunda ise %3,96 olarak uygulanmaktadır. Nakit çekimde azami akdi faiz oranı %4,42 iken, gecikme durumunda %4,72'ye yükselmektedir.

Nevşin Mengü'den bomba anket yorumu: Turgut Altınok sessiz ve derinden gidiyor olabilir Nevşin Mengü'den bomba anket yorumu: Turgut Altınok sessiz ve derinden gidiyor olabilir

Taksit sayısına gelince, beyaz eşyalarda 9, elektronik eşyalarda 4, bilgisayarlarda 12 ve tabletlerde 6 ay olarak uygulanmaktadır. Havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda ise taksitlendirme yapılmamaktadır.

Editör: Şevval Başçakır