Veli Ağbaba'dan 'dolar dolu torba' iddialarına yanıt Veli Ağbaba'dan 'dolar dolu torba' iddialarına yanıt

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yürüttüğü "İsrail casusları" operasyonunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Zorlu'nun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinin gerekçesi şöyle:

“Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yaptığı operasyonla, çoğunluğu yabancı uyruklu 34 kişi İsrail istihbaratına çalışan bir casusluk şebekesinin üyesi olduğu iddiasıyla 2 Ocak’ta başarılı bir operasyonla gözaltına alındı.Milli güvenliğimiz ve egemenliğimiz açısından son derece önemli gördüğüm bu operasyonun, derinleştirilerek incelenmesi başka hücreleri de tespit bakımından kritiktir. Bu kapsamda casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır. Zira halen süregelen sığınmacı sorununu da etkileri açısından dikkate almak gereklidir.”

Ne Zaman Tespit Edildi?

Zorlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

“Bu ajanlar, hangi tarihte tespit edilmiştir? Ajanların kaçı Türk vatandaşı kaçı yabancı uyrukludur? Yabancıların, uyruklarına göre dağılımı nedir? Kaç tanesine Türk vatandaşlığı verilmiştir? Bunlardan konut satışı yoluyla vatandaşlık alan var mıdır? Varsa bunların istihbarat ve güvenlik soruşturmaları yapılmış mıdır?”

Editör: Şevval Başçakır