TÜİK'in açıkladığı Nisan ayı enflasyon verilerine göre; enflasyon oranı, aylık yüzde 3,18, yıllık ise yüzde 69,80 olurken gıda fiyatlarındaki artışın boyutu da gözler önüne seriliyor. Enflasyondaki artış vatandaşın temel gıda maddelerine erişimini zorlaştırırken maliyeti düşürmek adına bazı üreticiler farklı uygulamalar yoluna gittiler. Bu durum  "skimpflasyon" ve "shrinkflasyon" olarak adlandırılan yeni enflasyon türlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

YÜKSEK ENFLASYON BAZI ÜRETİCİLERİ ÜRÜNLERİNDE HİLE YAPMAYA YÖNELTTİ

Markalar gramaj düşürme, ambalajlamada değişiklik yapma gibi yöntemlerle ürünlerin net miktarını azaltarak, aynı fiyata daha az ürün satma yoluna gittiler. "skimpflasyon" ve "shrinkflasyon" olarak adlandırılan yeni enflasyon türleri konuşulur oldu. 

Mehmet Şimşek'ten kirada yüzde 25 sınırı hakkında flaş açıklama Mehmet Şimşek'ten kirada yüzde 25 sınırı hakkında flaş açıklama

PEKİ BU 'SKİMPFLASYON -SHRİNKFLASYON' NEDİR?

Skimpflasyon: Üreticinin, sattığı ürünün kalitesini veya miktarını düşürmesi anlamına gelir. Örneğin, yağsız süt yerine yağlı sütten üretim yapmak, yarım yağlı tereyağı yerine tam yağlı tereyağı kullanmak gibi.

Shrinkflasyon: Ambalaj boyutlarını değiştirerek veya ürünün net miktarını azaltarak tüketiciyi aldatma yöntemidir. Örneğin, aynı miktarda bisküviyi daha büyük bir ambalaja koymak veya çikolatanın ağırlığını azaltmak gibi.

ACİL ÖNLEM ALINMALI!

Uzmanlar, bu durumun sadece tüketiciyi aldatmakla kalmadığını, aynı zamanda gıda güvenliğini de tehlikeye attığını vurguluyor.

Gıda Mühendisi Nurten Sırma, "Yüksek gıda enflasyonu üreticinin planlama hatası yapmasına neden oluyor ve yine fiyatlara yansıyor" diyerek, bu sorunun çözümü için yetkililerden acil önlem almalarını talep ediyor.

Sırma ayrıca, gıda fiyatlarındaki artışın sadece üreticilerin hile yapmasıyla sınırlı olmadığını, "greedflasyon" olarak adlandırılan bir durumun da söz konusu olduğunu belirtiyor. Greedflasyon, bazı firmaların arz-talep dengesini bozarak ürün fiyatlarını yükseltmesi anlamına geliyor.

Editör: Gülşah Yıldız