Cumhurbaşkanı Erdoğan-Özgür Özel görüşmesi sonrası ortaya atılan "AK Parti ile iyi iletişim Erdoğan’a yarar" iddiasına CHP kurmaylarından yanıt gecikmedi. CHP kurmayları iddialara ilişkin olarak “Biz kendimize güveniyoruz, böyle bir endişemiz yok. Ama bu görüşmelerin ülkeye faydası olur. Ekonomik kriz, dış politika gibi konularda sorunlarımız yumuşayan bir dille çözülebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-CHP Genel Başkanı Özgür Özel görüşmesi siyasette tarihi bir zirve olarak görüldü. 8 yıl aradan sonra CHP lideriyle ilk diyalog ve karşılıklı sıcak mesajlar etkisini sürdürüyor. 

Olay 'Cumhurbaşkanı Danışmanı' kulisi! Valiyle tartıştı: Yerini beğenmiyorsa çeksin gitsin Olay 'Cumhurbaşkanı Danışmanı' kulisi! Valiyle tartıştı: Yerini beğenmiyorsa çeksin gitsin

Erdoğan'in Özel'le görüşmesinin ardından, “Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türk siyasetinin buna ihtiyacı var” açıklaması siyaset gündemine damga vurdu. 

Cumhuriyet gazetesinden Sarp Sağkal haberine göre; Erdoğan’ın değişen söylemlerini değerlendiren CHP kurmayları, “Niye böyle bir söylem değişikliğine gittiğiyle ilgili niyet okuması yapmadıklarını” ifade etti. 

''ÜLKENİN ORTAK SORUNLARINA ÇÖZÜM İÇİN BAZEN EL SIKMAK DA GEREKİYOR''

CHP’nin birinci parti sorumluluğunda davranması gerektiğini söyleyen partililer, “İnsanlar bizden sıkıntılarını dillendirmemizi, bu konuda kimle konuşmamız gerekiyorsa konuşmamızı bekliyor. Biz de bu nedenle ‘Müzakere de mücadele de ederiz’ diyoruz. Ülkenin ortak sorunlarına çözüm için bazen el sıkmak da gerekiyor” diyor.

Kurmaylar, “AK Parti ile iyi iletişim Erdoğan’a yarar” iddiasına ilişkin de “Biz kendimize güveniyoruz, böyle bir endişemiz yok. Ama bu görüşmelerin ülkeye faydası olur. Ekonomik kriz, dış politika gibi konularda sorunlarımız yumuşayan bir dille çözülebilir. Kutuplaşmanın zarar verdiğini söyleyen her zaman bizdik. Siyasette bir dil değişikliğine öncü olduk, Erdoğan da attığımız adıma olumlu karşılık verdi. Bundan sonra nasıl olacağını göreceğiz. Ülkemizin kazanmasını istiyoruz” değerlendirmesini yapıyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesine ilişkin konuşmuş ve "Siyasette yumuşamaya ihtiyaç olduğunu" ifade ederek kendisinin de CHP'yi ziyaret edeceğini söylemişti.

'TÜRKİYE'NİN BUNA İHTİYACI VAR'

Bu adımın atılmasıyla Türkiye'de siyasetin yumuşama dönemine girdiğini öne süren Erdoğan, şunları söyledi:

"Özgür Bey CHP'de genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması, iktidar ve ana muhalefet arasında olumlu bir gelişmedir. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız." 

Editör: Gülşah Yıldız