Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Halk TV'de Senem Toluay Ilgaz'ın sunduğu Gündem Özel programına katıldı.

Memur maaşlarına yapılacak zam konusunda yapılan pazarlıkları değerlendiren Yılmaz, "Servet dağılımı bozuldu ve bunun yükünü sürekli dar gelirli çekiyor. Son 10-15 yıl içinde bu toplumda söylenen en geçersiz söylemlerden bir tanesi 'çalışanımızı enflasyona ezdirmedik'." ifadelerini kullandı.

"BÖYLE DEVAM EDERSE 150 BİN LİRALIYI GÖRÜRÜZ"

Çalışanların enflasyona sürekli ezdirildiğini ve ezdirilmeye de devam edildiğini belirten Yılmaz, "Sendikaların yerinde olsam şunu talep ederim. Sen yönetim olarak bana enflasyonu ne olarak görüyorsun. Bana o rakamı söyle ben o rakamı benim için devletten iste ya da kazan. Bunu gerçekleştiremezsen ne yapacaksın? Sosyal kontrata uyacak mısın uymayacak mısın? Biz bugün 3 bin 500 liralık asgari ücretten 11 bin 400 liralara kadar geldik. Bu enflasyon böyle devam ederse 20 bini de görürüz, 50 bini de görürüz, 100 bini de görürüz. 150 bin liralık en düşük memur maaşını da görürüz." dedi.

"YÜKÜ DAR GELİRLİ ÇEKİYOR"

Ekonomik yükün dar gelirlilere yansıdığını belirten Yılmaz, "Bizim talebimiz yönetimin ortaya çıkardığı enflasyona, itibarsız paraya ve arada açılan farkı kapatmaya dönük değil, enflasyonu düşür yönlü olması lazım. Toplumun her kesiminden bu talebin gelmesi lazım ve kontratlara da bunun yazılması lazım. Yoksa bu işin sonu hiper enflasyona kadar gidebilir. Enflasyon maalesef toplumsal dengeyi bozdu. Yükü dar gelirli çekiyor, sabit gelirli çekiyor ve bunu çekmeye de devam edecek. Bu bütçede böyle enflasyonda da böyle. Sözün özü sebeplerle değil, sonuçlar ile uğraşıyoruz. Hükûmette bunu adet haline getirdi. Maalesef sebepleri kaçırıyor ve sonuçlarla meşgul ediyoruz." diye konuştu.

Editör: Batuhan Yavuz