Kobani davasında karar: Demirtaş'ın tutukluluk hali devam edecek Kobani davasında karar: Demirtaş'ın tutukluluk hali devam edecek

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve Mezopotamya Ajansı (MA) editörü olan Dicle Müftüoğlu, tutuklu yargılandığı davada iddia makamının tutukluluğunun devamı yönünde mütalaa vermedi ancak mahkeme Müftüoğlu'nun tahliyesine karar verdi.

MA'nın haberine göre, Ankara merkezli soruşturma kapsamında 29 Nisan 2023’te evine yapılan baskınla Diyarbakır'da gözaltına alınan ve 3 Mayıs Dünya Gazeteciler Günü’nde çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanan Müftüoğlu'nun 3'üncü duruşması, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Müftüoğlu, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt kurmak ve yönetmek" iddialarıyla suçlandı.

Müftüoğlu, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eşdirektörü avukat Veysel Ok, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Temsilcisi Erol Önderoğlu, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular Delegasyonu, DİSK Basın İş Genel Başkanı Turgut Dedeoğlu, P24 ile çok sayıda gazeteci izledi.

Editör: Şevval Başçakır