Uluslararası Çalışma Örgütü bir rapor yayınlayarak en uzun çalışma saatlerinin olduğu ülkeleri açıkladı.

Haftada 50.9 saat birinci sırasını Birleşik Arap Emirlikleri listenin başında yer alıyor. BAE’yi iki Asya ülkesi Hindistan ve Çin takip ediyor.İkinci sırasında Çin, üçüncü sırada ise Hindistan bulunuyor. Hindistan'da ortalama işçiler 46.7 saat çalışıyor. Çin’de ise işçiler haftalık 46.1 saat çalışıyor.

'1 Mayıs' gösterileri: Göz altına alınan 27 kişi tutuklandı '1 Mayıs' gösterileri: Göz altına alınan 27 kişi tutuklandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en güncel verisine göre Türkiye’nin ücretli kesimi, haftada 43,3 saat çalışıyor. Böylece Türkiye, BAE, Çin ve Hindistan’ın ardından en uzun çalışma saatlerinin olduğu dördüncü ülke konumunda bulunuyor.

Listenin dördüncü sırasında ise Türkiye bulunuyor. Türkiye’de ücretli kesimdeki işçiler haftada 43.3 saat çalışıyor.

Sözcü’den Tolga Uğur‘un haberine göre; haftalık çalışma saatleri Yunanistan’da 39,7 saat, ABD’de 38 saat, Almanya’da 34,7 saat ve Hollanda’da 31,6 saat olarak tahmin edildi.

TÜRKİYE FAZLA MESAİDE AB'Yİ 4 KATLADI
Avrupa Birliği’nin (AB) istatistik ofisi Eurostat verilerine göre 2023 yılında AB çalışanlarının yüzde 7,1’i haftada 49 saat ve üzerinde çalıştı. Türkiye’de ise fazla mesai yapanların oranı, AB ortalamasını neredeyse 4’e katladı.

Türkiye listedeki yeri yine şaşırtmadı. Asgari ücretli çok çalışmasına rağmen az maaş alıyor..Dolayısıyla Türkiye’de ortalama 4 çalışandan biri uzun mesailer yapmak zorunda kalıyor. Türkiye’de fazla mesai yapanların oranı, AB ortalamasını neredeyse 4’e katlıyor.

Editör: Gülşah Yıldız