Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kendisine makam aracı olarak 15 milyon lira değerinde Audi A8 otomobili istediğine ilişkin iddialar gündemden düşmüyor. 

Tartışmaların ardınadan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir açıklama yapılmış ve makam hizmetlerinde kullanılan 2010 model aracın sıklıkla arızalandığını, TOGG marka aracın makam hizmetlerinde kullanıldığını, haberlere konu edilen aracın ise başkanlığın yoğun şehir dışı programları dolayısıyla kiralandığı bildirilmişti. Ancak  Erbaş'tan konuya ilişkin bir açıklama gelmemişti.

Erbaş, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın 'sessizliğini bozmalı' çağrısını yanıtsız bırakmadı.

Hakan, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın konuya ilişkin kendisine yazılı bir açıklama gönderdiğini belirtti ve bunu köşesinde paylaştı. Köşe yazısında şunlar belirtildi:

Bursa'da mide bulandıran olay! Döve döve o fotoğrafı sildirdiler Bursa'da mide bulandıran olay! Döve döve o fotoğrafı sildirdiler

Erbaş , “AUDİ A8 marka bir otomobil talep etti” iddiasına da yanıt vermiş.

Şöyle diyor bu konuda:

“2010 yılında Diyanet’e tahsis edilen 2006 model arabadan sonra 2015 yılında bir araba tahsis edilmiş ve yine kıyamet kopmuştu. O günkü Diyanet İşleri Başkanımız yine nezaket ve eleştiri sınırlarını aşan acımasız saldırılara dayanamayıp arabayı Başbakanlığa iade etmişti. İnternete bakarsanız ne acımasız haberler ve saldırılar yapıldığını görürsünüz. Aradan geçen bunca yıla rağmen bize 2023 yılına kadar hiç araba tahsis edilmedi. Eski araba artık kullanılamaz hale gelip envanterden düşünce ihtiyaca binaen söz konusu araba, kiralama yöntemiyle kullanılmaya başlanıldı.”

Editör: Nigar Topcu