Yerel seçimlere sayılı günler kala İngiliz merkezli medya kuruluşu BBC, İstanbul'u, Cumhur İttifakı'nın adayı Murat Kurum ile CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun seçim yarışını yakından takip altına aldı.

BBC'nin analizinde, İstanbul'un Türkiye'nin geleceğinin anahtarı olduğu vurgulanırken, şehrin "Türkiye'nin ekonomik ve sosyal dinamosu" olduğuna dikkat çekildi. 2019'daki yerel seçimlere kıyasla, 2024 seçimlerinin farklı bir dinamiğe sahip olduğuna dikkat çekilirken, muhalefetin artık birlik içinde olmadığına dair işaretler öne çıkarıldı.

Elazığ'da akrabalar arasında arazi kavgası felaketle sonuçlandı! Elazığ'da akrabalar arasında arazi kavgası felaketle sonuçlandı!

MURAT KURUM AVANTAJLI

Murat Kurum Seçim

Analizde, muhalefetin birlik olamamasının Cumhur İttifakı'nın adayı Murat Kurum'a avantaj sağladığı vurgulanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nun 2019'da altı partili koalisyonun desteğiyle kazandığına dikkat çekilerek, ancak son dönemde muhalefetin yaşadığı zayıflık ve çözülmenin altı çiziliyor. Özellikle, geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan yenilginin ardından muhalefetin bir araya gelemediği belirtiliyor.

DEM Parti gibi muhalefet partilerinin kendi adaylarını çıkardığı, bu durumun da muhalefetin birlik ve güçlü bir alternatif oluşturma çabalarını zayıflattığı ifade ediliyor.

İstanbul'daki yerel seçimlerin sadece Türkiye'nin değil, uluslararası toplumun da dikkatle takip ettiği ve İstanbul'un stratejik öneminin farkında olan herkesin bu seçimleri yakından izlediği belirtiliyor. İstanbul'un ekonomik ve sosyal açıdan ülkenin belirleyici merkezlerinden biri olması, bu seçimlerin sonuçlarının Türkiye'nin genel siyasi ve ekonomik atmosferini etkileyebileceği düşünülüyor.

Editör: Mert Kaan Taş