Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

''YILLIK ENFLASYON KESKİN BİR ŞEKİLDE DÜŞMEYE BAŞLAYACAK''

Bakan Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin açıklama yaptı.

Şimşek şunları kaydetti: 

Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleşti. Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor. Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak. Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz. Dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşme daha da belirginleşecek ve bu da enflasyondaki düşüşü destekleyecek.

NİSAN AYI ENFLASYON VERİLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'e göre, enflasyon Nisan ayında yüzde 3,18 son 12 ayda ise yüzde 69,80 arttı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. ENAG'ın verilerine göre ise enflasyon Nisan ayında %5,02, son 12 ayda ise %124,35 arttı.

1 milyon 115 bin liralık hesapla gündem olmuştu! Bodrum'daki o restorandan açıklama geldi 1 milyon 115 bin liralık hesapla gündem olmuştu! Bodrum'daki o restorandan açıklama geldi

Editör: Gülşah Yıldız