Prof. Dr. Özer Sencar liderliğindeKİ Metropol Araştırma'nın, 17-24 Nisan 2024 tarihleri arasında 28 ilde 2235 kişi ile yaptığı ankette, halkın yüzde 68,3'ü AK Parti'yi zenginlerden yana bir parti olarak görüyor. Geçen yıl bu oran yüzde 55 civarındaydı.

Öte yandan, AK Parti'nin yoksullardan yana olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 16,4 ile sınırlı kaldı. Bu da önceki yıllara göre önemli bir düşüşü temsil ediyor. Haziran 2021'de yoksullardan yana olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 31,9 iken, bu yıl yüzde 16,4'e geriledi.

Ak Parti Kimden Yana

EKONOMİK ZORLUKLAR GÜVENİ AZALTTI

Anket sonuçları, ekonomik sıkıntıların derinleşmesi ve alt gelir gruplarının yaşadığı zorlukların, halkın siyasi partilere yönelik algılarında belirgin bir değişikliğe yol açtığını gösteriyor. Zenginlerden yana olduğu düşünülen oranındaki artış ve yoksullardan yana olduğunu düşünen oranındaki düşüş, halkın iktidara olan bakış açısının giderek olumsuzlaştığını ortaya koyuyor.

Metropol Araştırma'nın "Türkiye'nin Nabzı" başlıklı çalışması, ekonomik koşulların vatandaşların siyasi algıları ve parti tercihleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Ankete göre, ekonomik zorlukların etkisiyle halkın partilere ve hükümet politikalarına olan güveninde azalma gözlemleniyor.

Deniz Zeyrek'ten, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü üzerine  milli yas ilan edilmesine tepki Deniz Zeyrek'ten, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü üzerine milli yas ilan edilmesine tepki
Editör: Nigar Topcu