Ayhan Bora Kaplan'a yönelik soruşturmada çarpıcı ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Ankara Emniyeti tarafından yapılan operasyonun ardından örgütün iki numarası Serdar Sertçelik'in gizli tanık yapıldığı ve elektronik kelepçe takılıyken bir restoranda tabancayla vurulduktan sonra yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Gizli Tanık Serdar Sertçelik'in İhlalleri

Sertçelik'in elektronik kelepçe takılıyken yaptığı ihlallerin kayıtlarına ulaşıldı. Telefon kayıtlarında emniyet mensuplarının Sertçelik'e "Seninle temiz eller operasyonu başlatacağız" dediği belirlendi. Sertçelik'in elektronik kelepçe takılıyken yaptığı ihlallerin denetimli serbestlik kapsamında resmi yazılarla bildirildiği, ancak gerekli müdahalenin yapılmadığı tespit edildi. Soruşturmayı yürüten üç polis memuru açığa alındı ve haklarında 'anayasal düzene karşı suçlar' kapsamında adli soruşturma başlatıldı.

Ankara Emniyetindeki Gözaltılar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili olarak dört kamu görevlisinin gözaltına alındığını ve soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.

Abdurrahman Şimşek'in Açıklamaları

Gazeteci Abdurrahman Şimşek, A Haber canlı yayınında önemli bilgiler paylaştı. Şimşek, gizli tanık Sertçelik'in 26 Ekim 2023 tarihinden itibaren konutu terk ettiğinin Elektronik İzleme Merkezi tarafından tespit edildiğini, ancak ihlalin Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesine rağmen gerekli müdahalenin yapılmadığını belirtti.

Diyanet tasarruf etmeye karar verdi! Audi A8 iade edildi Diyanet tasarruf etmeye karar verdi! Audi A8 iade edildi

Şimşek şunları söyledi: "Şimdi; Gizli tanığın konutu terk ettiğine yönelik ilk ihlali '26 Ekim 2023 tarihinde Elektronik İzleme Merkezince tespit edilmiştir' diyor. İhlal Ankara Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne resmi yazıyla bildirilmiştir. Ankara Denetimlik, durumu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Soruşturma Bürosuna bildirmiştir. Sonraki aşamalarda, 30 Ekim 2023, 31 Ekim 2023, 1 Kasım 2023, 2 Kasım 2023, 19 Kasım 2023, 20 Kasım 2023, 21 Kasım 2023.

"GEREKLİ MÜDAHALE YAPILSA CEZAEVİNDE OLACAKTI"

Şimdi 21 Kasım'ın üzerinde duracağım. 21 Kasım'da gece klübünde eğleniyor ve dışarı çıkıp vurulduğu gece. 21 Kasım'da Adalet Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyete durumu resmi olarak bildirmiş. Burada aslında denetimli serbestlik yönünden Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevini yapmış. 1 gün sonra zaten bu şahıs yurtdışına kaçıyor. Eğer polis orada gerekli müdahaleyi yapsaydı o gizli tanık yurtdışında değil, cezaevinde olacaktı.

"AÇIĞA ALINAN POLİSLERİN BİR HEDEFİ VAR"

Buradan nereye varmak istiyoruz? Burada polisin bu gizli tanığa yol vermesinin perde arkasında işte o AK Parti'ye ve MHP'ye yönelik üst düzey isimleri gizli tanık ifadesine eklettirebilmek için bu şahsa kıyak yapılıyor. Çünkü açığa alınan polislerin bir hedefi var. Sadece Emniyet değil, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının da görevini yapması lazımdı. Doğrudan polisi beklemeden, normal cezaevi şartlarına çevirmesi lazımken çevirmiyorlar. Ankara polisi ile bu savcılık arasında da bir irtibat var.

280 KİŞİYİ TAKİBE ALMIŞLAR!

Abdurrahman Şimşek, üst düzey siyasi ve gazetecilerin de aralarında olduğu 280 kişinin de takibe alındığını açıkladı.

38 AYRI KRİTER ÜZERİNDEN SORGULAMA

Şimşek, "Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube'de 280 kişinin sorgulaması yapılmış. Önemli isimler var. Üst düzey siyasi ve gazeteciler var. Ulusal bir gazetenin Ankara Temsilcisi de dinlenmiş. Bunlar nasıl yapıldı? Telefon-internet trafiğine, baz birlikteliğine, hangi benzin istasyonlarından benzin almış, sosyal medyadan, WhatsApp'tan, Facetime'dan kimlerle yazıştığı GPRS kayıtlarına 280 kişinin bakılmış.

ESKİ ADALET BAKANININ OĞLU DA İZLENENLER ARARISNDA

Üst düzey isimler var. Eski Adalet Bakanının oğlu da izlenenler arasında. Şu an İçişleri Bakanlığı bir Emniyet Baş Müfettişi atadı. Bu konuyu da soruşturuyor. Sadece Organize Suçlar değil, Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü de bu kişilerinin telefonlarını kayıtlarına bakıyor. Nerelere uçuyor, otellerde kimlerle? 38 ayrı kriter üzerinden sorgulama yapılıyor. " bilgilerini verdi.

Editör: Nigar Topcu