İETT otobüsünde korkutan anlar kamerada! Seyir halinde şoförü yumrukladı İETT otobüsünde korkutan anlar kamerada! Seyir halinde şoförü yumrukladı

 'EFES-2024 Tatbikatı’nda gazetecilerle bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler,gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak ve Suriye'den Avrupa ordusuna değin birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Güler'in zorunlu - profesyonel askerlik sistemiyle ilgili söyledikleri dikkat çekti. Güler, Avrupa ordusu kurulması durumunda Türkiye'nin de ordunun bir parçası olabileceğini ifade etti.

45 ülke, 11 bin personelin katıldığı, bölgenin en büyük "Birleşik Müşterek Tatbikatı" EFES-2024’ün katılımcılar için önemli fırsat olduğunu söyleyen Güler , "Böylesine kapsamlı fiilî atışlı bir tatbikata katılma fırsatı bölgemizde ve Avrupa’da dahi pek yakalanamıyor. O nedenle her yıl katılımcı ülke sayısı artıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ZORUNLU ASKERLİĞE DEVAM MESAJI

Güler, Türkiye'de profesyonel askerliğe geçilip geçilmeyeceği konusundaki soruyu, "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının mutlak surette vatan savunmasında bir görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik olması şeklindedir. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar değerlendirildiğinde bunun doğru bir yaklaşım olduğu anlaşılacaktır. Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde." diyerek cevapladı.

Editör: Gülşah Yıldız