23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, bir okulda çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı ve büyük tepki çekti. Görüntülerde, küçük bir çocuğun, sosyal medya fenomeni Dilan Polat'ı taklit ederek "Enerci" şarkısıyla dans ettiği, diğer iki çocuğun ise polis kılığına girerek onu gözaltına aldığı görülüyor.

Videonun yayılmasıyla birlikte, sosyal medya kullanıcıları ve kamuoyundan yoğun eleştiriler geldi. Bir kullanıcı, "Şaka mı bu? Okulda hiç kimse suça ve suçlulara özendirme durumu görmedi mi? Çocukları böyle şeylere alet edenler kim?" diye sorarak tepkisini dile getirdi. Başka bir kullanıcı ise okul yönetimini eleştirerek, "Bu okulda müdür, müdür yardımcıları ve öğretmenler nerede? Programa bakmadan mı onaylamışlar?" dedi. 

Konu hakkında yorum yapan bir başka kişi ise öğretmenlere seslenerek, "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" diyerek eğitimcilerin sorumluluğunu hatırlattı. Olayın, Türkiye'nin gündeminde olan bir cezaevi skandalını yansıttığı ve suç işleyen kişilere özendirici bir nitelik taşıdığı gerekçesiyle eleştirildiği belirtildi.

Dilan Polat Gösterisi

Bu tepkiler arasında, Dilan Polat'ın kayınvalidesi Şükran Polat'ın tepkisi de dikkat çekti. Şükran Polat, görüntüler hakkında Instagram'da, Dilan Polat'ın asistanı olduğu iddia edilen Dilara Ülger'in, "Hani şu her şeye sesini çıkaranlar neredeler? Avukatlar burada konuşsun" şeklindeki paylaşımını kendi hikayesinde alıntılayarak, olayla ilgili düşüncelerini ifade etti.

Görüntülerin kamuoyunda yarattığı rahatsızlık, çocukların okul ortamında böyle rollere girmesinin kabul edilemez olduğu ve eğitimin ciddiyetini zedelediği konusunda tepkilere yol açtı.