Ünlü ekonomistten döviz iddiası: O tarihte kurlar çok hızlı düşecek

Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertesi günü yani 15 Mayıs'ta dolar kurunda yaşanacakları açıkladı. Aktaş, Millet İttifakı'nın kazanması durumunda, 'yurtdışından döviz girişi karşısında kurların çok hızlı düşmemesi için çare aranacağı' iddiasında bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu yarışacak. Ünlü ekonomist Alaattin Aktaş Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasında geçecek seçim yarışı sonrasında döviz kurlarında olacakları açıkladı.

15 Mayıs sabahında dolar kurunun hızlı bir şekilde düşebileceğini belirten Ekonomim gazetesindeki köşe yazısında Aktaş, "belki o zaman kurların çok hızlı düşmemesi için çare aranır" dedi.

Aktaş'ın sözleri şu şekilde:

"Seçimi Cumhur ittifakının kazanması halinde bile ekonomi politikası sanılmasın ki şimdiki çerçevede sürdürülebilecek. Cumhur ittifakı da çok radikal olmasa da bir takım değişikliklere gidecek. Çünkü sağdan soldan sıkıştırılıp cendereye alınarak ve adeta her gün yeni bir icat çıkarılarak ayakta tutulmaya çalışılan bu ekonomi politikasını mevcut haliyle aylarca daha uygulayabilmenin pek mümkün olmadığı ortada. Bu, seçime kadar sürdürülmeye çalışılan bir politika; seçimden sonra bazı değişiklikler kaçınılmaz. Ama mevcut iktidarın yapacağı değişiklikler tabii ki öyle çok köklü olmayacak.

Şimdi merak edilen seçimi kazandığı takdirde Millet ittifakının nasıl bir yol izleyeceği.

Bu arada ekonomide, bırakın seçimin kazanılmasını, bırakın herhangi bir karar alınmasını, adayın belli olacağı konusunda uzlaşma sağlanmasıyla birlikte bile olumlu gelişmeler kendini gösteriverdi. Türkiye’nin CDS primi düştü.

Bir de bütün bunların olduğunu düşünün!

Millet ittifakı seçimi kazanır, Merkez Bankası’nın başına liyakatli ve güven veren bir isim atanır ve banka araç bağımsızlığına yeniden kavuşursa neler olur...

Şimdi döviz artmasın diye olmadık uygulamalara gidilirken, o zaman da yurtdışından döviz girişi karşısında kurların çok hızlı düşmemesi için çare aranır, bakarsınız başımıza böyle tatlı bir bela gelir..."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN