Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak  Et ve Süt Kurumu’nun ithal ettiği etler hakkında bomba bir iddiada bulunarak mahkemeye başvuracaklarını söyledi. 

Bakan Şimşek'ten şirketlere KKM uyarısı: Temmuzda vergi avantajını yenilemeyeceğiz Bakan Şimşek'ten şirketlere KKM uyarısı: Temmuzda vergi avantajını yenilemeyeceğiz

Erhan Adem, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile ithal edilen etlerle ilgili dikkat çeken bir bilgi paylaştı. Adem, yönetmeliğe göre marketlerde ve kasaplarda satılan kıymanın hayvanın kesiminden sonra 6 günde hazırlanması gerektiğini buna karşın Et ve Süt Kurumu’nun ithalatçı firmalarla 8 gün üzerinden sözleşme yaptığını hatta 9 güne bile izin verildiğini açıkladı. Halkın en temel ihtiyacı olan gıdanın dahi güvenliğinin sağlanamadığını, insan sağlığının hiçe sayıldığını belirten Adem, kurumu mahkemeye vereceklerini belirtti.

Erhan Adem paylaşımında "Halkımızın en temel ihtiyacı olan gıdanın dahi güvenliği sağlanamamış, insan sağlığı hiçe sayılmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 27 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği açık bir şekilde belirtmektedir ki; marketlerde veya kasaplarda satılan kıymaların, hayvan kesiminden sonra 6 gün içinde işlenmiş olması gerekmektedir. Ancak Et ve Süt Kurumu bu yönetmeliğe aykırı davranmış, ithalatçı firmalarla 8 gün üzerinden sözleşme yapmış, hatta 9'uncu güne sarkması durumunda dahi bu hijyen ihlalini görmezden gelmiştir'' ifadelerini kullandı.

Editör: Aliye Tulum