SGK'nın 2023 yılı faaliyet raporu, kurumun kayıt dışı istihdam ve hileli durumlarla mücadele çabalarını ortaya koyuyor. Raporda, özellikle sigortalının vefatı sonrası hak sahibi konumundaki çocuklara bağlanan ölüm aylığında yapılan hileler dikkat çekti. Hileli boşanma vakaları üzerine SGK, 81 ildeki binlerce ihbarı inceleyerek detaylı denetimler yaptı.

Hileli Boşanma Tespit Edildi

İhbarlar ve yapılan denetimler sonucunda, eşinden boşandığı halde birlikte yaşamaya devam eden 2 bin 418 kişi tespit edildi ve bu kişilerin emekli maaşları kesildi. SGK ayrıca bu kişilerin geçmişte aldıkları maaşları faiziyle geri ödemelerini talep etti. Hileli boşanma nedeniyle ödenen emekli aylıkları, geriye dönük faiziyle geri alınacak.

İkinci EYT geliyor! Erken emeklilik bayram sonrası Meclis’te İkinci EYT geliyor! Erken emeklilik bayram sonrası Meclis’te

Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele

Raporda, SGK'nın kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında yaptığı denetimler de yer aldı. Geçen yıl toplam 101 bin 794 işyeri denetlendi ve bu denetimlerde bin 533 işyerinin sahte olduğu belirlendi. Bu tespitlerin sonucunda toplamda 1.2 milyar TL para cezası kesildi.

SGK'nın kayıt dışılıkla mücadele ve hileli durumların önüne geçme konusundaki bu adımları, sosyal güvenlik sisteminin adil ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlama amacı taşıyor. Emekli maaşlarından haksız yere faydalananlar için yapılan denetimler ve uygulanan cezalar, sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğini korumak için önemli bir adım olarak görülüyor.

Editör: Nigar Topcu