Zincir marketler ürün fiyatları konusunda hem bir tekel oluşturuyor hem de aralarındaki fiyat farkları geçinmeye çalışan vatandaşı market market gezdiriyor. 

Sosyal medyada bir vatandaşın bu konudaki haklı isyanı gündem oldu. Migros, Rossman ve Şok Market'e giderek aynı diş fırçasının farklı fiyatlarda satıldığını gören vatandaş şaşkınlığını gizleyemedi. 

BİR DİŞ FIRÇASI FİYATI NE KADAR FARKLI OLABİLİR Kİ?

Fiyatların aşağı yukarı birbirine yakın olması beklenirken aradaki uçurum marketlerin fiyat politikasında ne kadar rahat olduklarının göstergesi.

Aynı ürünün marketler arasındaki fiyat farkı şöyle:
Migros: 270 TL
Rossman: 140 TL
ŞOK Market: 79 TL

Migros Diş Fırçası FiyatıŞok Market Diş Fırçası Fiyatı

TÜİK VERİLERİ SIZDI

Dün TÜİK'in enflasyonu hesaplarken baz aldığı ürünler ve fiyat listesi basına sızdı. Burada bulunan ve enflasyon sepetine atılan ürünlerin gerçek hayatta vatandaşın karşılaştığı fiyatlarla alakası olmaması da sosyal medyada tepki toplamıştı. 

Üç markette bile bir diş fırçasının fiyatı bu kadar fark ederken TÜİK nasıl oluyor da vatandaşa yansıyan yönüyle bir ortalama bulabiliyor ve bu ortalama ne kadar gerçekçi soruları akıllarda canlandı. 

İŞTE TÜİK'İN ENFLASYON SEPETİ İÇİN SEÇTİĞİ ÜRÜN VE FİYATLARI

TÜİK verilerinde yurt ücreti 457 lira, ev kira fiyatı ise 5 bin 845 lira olarak baz alınıyor.

Dolar ve euro'da son durum: Kaç lira oldu? - 23 Temmuz 2024 Dolar ve euro'da son durum: Kaç lira oldu? - 23 Temmuz 2024

Hesaba göre dana eti fiyatı Nisan 2022'de 111 TL iken Haziran 2024'te 433 TL'ye, süt fiyatları 10 TL'den 29 TL'ye, zeytinyağı fiyatları 64 TL'den 113 TL'ye, kira fiyatları 1408 TL'den 5 bin 845 TL'ye, doktor muayene ücreti 28,22 TL'den 33,69 TL'ye, taksi ücreti ise 21 TL'den 75 TL'ye çıkmış oluyor.

T Ü İ K Enflasyon Tablosu


 

Editör: Hatice Kübra