Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ilk, Türk olarak ise üçüncü kez uzay yolculuğunda yerimizi aldık. Dün gece ABD’den başarılı bir şekilde fırlatılan kapsül ile uzay yolculuğumuz başlarken, Alper Gezeravcı'nın ilk sözleri ''Yüce Ata'mızın sözleriyle başlamak istiyorum: İstikbal göklerdedir'' oldu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ilk kez uzaya çıkan astronot olan Alper Gezeravcı hakkında dikkat çeken detaylar da ortaya çıktı.

İLK ASTRONOTUMUZ FETÖ KUMPASIYLA TSK'DAN ATILMIŞ!

TCDD Genel Müdürü Veysi Kurt Kimdir? Çorlu Tren Faciası Detayları... TCDD Genel Müdürü Veysi Kurt Kimdir? Çorlu Tren Faciası Detayları...

İlk Türk astronot Hava Pilot Albay Alper Gezeravcı'nın FETÖ'nün kumpaslarına maruz kalan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli olduğu ortaya çıktı. Hava Pilot Albay Alper Gezeravcı, FETÖ kumpas soruşturması sonucunda TSK'dan ihraç edildikten sonra Türk Hava Yolları'nda çalışmaya başladı. Ancak açtığı davayı kazanarak 2020 yılında TSK'ya geri döndü. FETÖ savcıları, Gezeravcı'nın adını soruşturmada geçirdi, ancak Gezeravcı bu davada sanık olmadı. TSK, idari soruşturma sonucunda Gezeravcı'yı FETÖ iftiralarından akladı. Albay Alper Gezeravcı, Temmuz 2020'de TSK'ya geri dönerek Adana'da filo akademik eğitim kol komutanı olarak görev yapmaktadır.

Alper Gezeravcı, Mersinli Yörük bir ailenin çocuğu olarak 1979 yılında doğdu. Hava Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra yüksek lisansını Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde tamamladı.

Alper Gezeravcı'nın adı, İzmir Emniyet Müdürlüğü'nün 2010 yılında başlattığı askeri casusluk kumpası soruşturmasında geçmişti. Ancak 2016 yılında yapılan mahkeme sonucunda, FETÖ kumpası olduğu belirlenen davada 357 sanık da beraat etmişti.

Editör: Nigar Topcu