Seçim günü oy verme işlemi Türkiye genelinde farklı saat dilimlerinde gerçekleşecek. 32 ilde oy verme işlemi sabah 07.00'de başlayacak ve 16.00'da sona erecekken, diğer illerde saat 08.00'de başlayacak ve saat 17.00'de sona erecek.

İsrail ile ticaret araştırma önerisi TBMM'de reddedildi! İsrail ile ticaret araştırma önerisi TBMM'de reddedildi!

Seçim yasakları kapsamında, oy verme günü saat 18.00'e kadar radyo ve diğer yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili her türlü haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında ise sadece YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, ancak YSK'nin talep etmesi durumunda saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane, kafe ve internet kafeler gibi umumi eğlence yerleri kapalı olacak ve eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda sadece yemek servisi yapılacak. Ancak seçim yasaklarına uyulması koşuluyla 31 Mart günü saat 18.00'den sonra düğünler yapılabilecek.

Ayrıca, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında hiç kimse, Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinde belirtilen silahları (ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, kesici, delici veya bereleyici aletler, yakıcı, aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, sürekli hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddeler) taşıyamayacak.

Editör: Nigar Topcu