Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimi Ankara’da gerçekleştiriliyor. Başkanlık için CHP’den İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti’den Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç yarışıyor. Tecrübeli Trabzonlu siyasetçiler arasında gerçekleşecek başkanlık yarışını, delege çoğunluğuna sahip olan CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun önde tamamlaması bekleniyor. Seçimlerde 448’i CHP delegesi olan toplam 868 delege yeni başkanı belirlemek için oy kullanacak.

Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? ABD polisini harekete geçiren ihbar Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı? ABD polisini harekete geçiren ihbar

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimlerinde AK Parti'nin adayı Ahmet Metin Genç ve CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasında tartışma çıktı.

Başkan Genç Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimi öncesi açıklamalarda bulundu. 

''PARTİLİ BİR BELEDİYE BİRLİĞİNİ İSTEMİYORUZ''

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin, ''Neden aday oldum? Türkiye Belediyeleri Birliği 2002’de birlik olduktan sonra 2005’ten beri encümen, birliğin genel kurulunu oluşturan delegasyon sayısıyla değil. Biz bu şekilde teşekkül edeceğini biliyorduk. Bütün belediyelerin bu birliğin üyesi olması lazım. Belediyeler birliği dediğimiz yerde bir ilimizden 93 üye var. 20 yıldır teamül uygulanmış. Her ne kadar belediyeler birliği kendi seçilmiş delegasyondan oluşsa bile tüm belediyelerin olması beklenirken, maalesef Cumhuriyet Halk Partisi . Şu anda bir siyasi partinin Genel Başkanı encümenliği kendi hilafındaymış gibi dağıtıyor. Buna itiraz ediyoruz. Biz istiyoruz ki 20 yıldır uygulandığı gibi bütün belediyelerin orantısıyla oluşturulsun. Şu anda sayısal çoğunluğu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin işine gelmemiştir. Bizim itirazımız buna. Bu şekilde olunca CHP öneri veriyor. Kabul edenler etmeyenler. Bu şekilde CHP ve DEM Parti birlikteliği olur. Bizim itirazımız bunadır. Belediyelerin birliği olmasından çıkarılıp partilerin birlikteliği olmasına karşıyız." ifadelerini kullandı.

AKP'li TBB Başkan Adayı Ahmet Metin konuşmasında ''Belediyeler Birliği yönetimi tüm partilerin belediye sayısıyla orantılı belirlenmedi, CHP'nin sayısal çoğunluğunun işine gelmedi.'' sözleri üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Sana önceki dönemde yönetimi nasıl kurduğunuzu hatırlatıyorum." dedi. Genç de İmamoğlu'na "Sayın başkan söz istemediniz, lütfen benimle polemiğe girmeyin. Bana müsaade edin, Genel Kurul'a hitap edeyim. Bana hatırlatmayın, ben hukukçuyum, çok iyi biliyorum." dedi.

Editör: Gülşah Yıldız