Müzisyen Çetin Körükçü vefat etti. 75 yaşında hayatını kaybeden sanatçının ölümünü şarkıcı Umut Akyürek duyurdu. Körükçü uzun süredir kanserle mücadele ediyordu. 

Bursa'da korkutan deprem! Kandilli Rasathanesi açıkladı Bursa'da korkutan deprem! Kandilli Rasathanesi açıkladı

Umut Akyürek, "Türk müziği bir ustayı daha kaybetti. Canım Çetin Körükçü hocamı ahirete göç etmiş. Çok üzgünüm camiamıza ve eşi Nesrin Körükçü ablama sabırlar diliyorum" dedi.

Çetin Körükçü kimdir?

Çetin Körükçü 11 Kasım 1948'de Gaziantep’te doğdu. İlkokulu Gaziantep’te, orta öğrenimi İstanbul’da Vefa Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1969'da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Bu sırada lise yıllarında başlayan müzik çalışmalarını sürdürdü.

İlk ciddi müzik çalışmaları, 1969'da Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Emin Ongan’la başladı ve iki yıl devam etti. TRT İstanbul Radyosu’nda yaptığı programları ve bütün konserlerini yöneterek, bugüne kadar yaklaşık 150 performans sergiledi.Nesrin Körükçü - Çetin Körükçü

1969'da Hafta Sonu Gazetesi’nin açtığı yarışmada derece alarak ilk plağını yaptı; 1974 yılına kadar 23 adet 45 devirli plak çıkardı.

1985'ten eşi Nesrin Körükçü ile düet yapmaya başladı. Birlikte, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi, radyo, televizyon programları yaptı.

Çetin Körükçüoğlu'nun 1998’de yayımlamış 'Türk Sanat Müziği' adlı bir kitabı bulunuyor.

Editör: Aliye Tulum