Moody's, Türk bankalarıyla ilgili yeni kararının yer aldığı analizini yayımladı. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Türk bankalarının görünümünü değiştirdi. Moody's tarafından paylaşılan son rapora göre; Türk bankalarının görünümünü negatiften durağana çevrildi.

Moody's'in yaptığı açıklamada, Türk bankacılık sistemi için görünümün "durağan" olarak revize edildiği belirtildi. Değerlendirmede, Türk bankalarının faaliyet ortamının zorlu ve dalgalı kalmaya devam ettiği vurgulandı. Ekonomik büyümede beklenen yavaşlama ve süregelen yüksek enflasyon gibi faktörler, Türk bankaları için zorlu bir çevrenin devam edeceğini gösteriyor.

SERMAYE YETERLİLİĞİ ZORLANACAK
Moody's, hükümetin Mayıs 2023'teki seçimlerin ardından ortodoks politikalara doğru attığı adımların, Türk bankalarının faaliyet koşullarını desteklediğini belirtti. Ancak yine de çok yüksek enflasyon, artan vergiler ve TL'nin daha fazla değer kaybı gibi faktörlerin, tüketici harcamalarını etkileyerek borçluların geri ödeme kapasitesini zayıflatacağını ve buna bağlı olarak bankaların varlık kalitesini baskı altına alabileceğini öngördü.

Moody's ayrıca Türk bankalarının sermaye yeterliliğinin önümüzdeki dönemde TL'nin değer kaybı ve kredi hacmindeki artışın etkisiyle zorlanabileceğini belirtti. Ancak kârlılığın, 2022'deki seviyelere göre normalleşeceğini ve güçlü bir şekilde devam edeceğini öngördü.

Değerlendirmede ayrıca, bankaların dış fonlama pozisyonunun ve dolarizasyon seviyelerinin iyileştiği, özellikle yabancı para likiditesinin yeterli kalmasının beklendiği ifade edildi.
 

Editör: Aliye Tulum