1 Mart akşamı İstanbul Kemerburgaz'da ölümlü bir trafik kazasına karışan ehliyetsiz sürücü Timur Cihantimur, aynı gece Mısır'a, oradan da ABD'ye kaçtı. Yazar annesi Eylem Tok ile birlikte Boston'da yargılanan Cihantimur'un davasında yeni detaylar ortaya çıktı.

Avukatlar Tahliye Talep Etti

Türkiye'nin sunduğu delillerin görüşüldüğü Boston'daki duruşmada, Cihantimur'u babasının tuttuğu ABD'li iki avukat savundu. Avukatlar, genç sürücünün kaldığı ıslahevindeki kötü şartları gerekçe göstererek tahliye talebinde bulundu. Cihantimur’un tuvalet temizleme ve ot yolma gibi görevlerde zorlandığını belirten avukatlar, "Islah evinde çok kötü şartlar altında kalıyor. Bu çocuğun topluma kazandırılması lazım. Kendisine zarar vermesinden korkuyoruz," dedi. Ancak bu talepler hakim tarafından reddedildi.

Sinan Ateş cinayeti davasında gerginlik: MHP'li İzzet Ulvi Yönter'den sert tepki Sinan Ateş cinayeti davasında gerginlik: MHP'li İzzet Ulvi Yönter'den sert tepki

Eylem Tok Duruşmaya Geç Gelen Avukatı İstemedi

Boston Federal Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan gazeteci Ercan Öztürk, Cihantimur'un yüzünde darp izleri olduğunu ve panik tavırlar sergilediğini aktardı. Yargılamada dikkat çeken bir diğer detay ise, Eylem Tok'un duruşmaya geç gelen avukatını değiştirmek istemesi oldu. Turuncu tulum giyen ve saçlarını sarıya boyayan Tok, yorgun ve bitkin bir haldeydi.

Cezaevindeki Fotoğrafı Ortaya Çıktı

Gazeteci Emrullah Erdinç'in aktardığına göre, 16 yaşındaki Timur Cihantimur, Connecticut eyaletindeki reşit olmayan çocuk cezaevinde tutuluyor. 14 Haziran 2024'te cezaevine getirilen Cihantimur’un dosyasında “Federal Suç” ibaresi yer alıyor. 28 Haziran’da 17 yaşına girecek olan zanlının doğum günü cezaevinde geçecek.

Timur Cihantimur Islahevi 2Timur Cihantimur Islahevi

Editör: Nigar Topcu