Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TRT Haber'e verdiği özel röportajda, Çinli elektrikli araç üreticisi BYD'nin Türkiye'ye yapmayı planladığı 1 milyar dolarlık yatırım hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Büyük Markalar Türkiye'ye Geliyor

Programda, son dönemde Türkiye'ye yeni ve büyük markaların girişini sağladıklarını belirten Bakan, BYD'nin yatırımını bu bağlamda değerlendirdi. Kacır, "Son dönemde yeni büyük markaların ülkemize girişini sağlıyoruz," ifadelerini kullanarak, BYD'nin Türkiye'deki yatırımının önemini vurguladı.

BYD ile Anlaşma

Bakan Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın huzurunda BYD yönetim kurulu başkanı ile Türkiye'de yatırıma yönelik bir anlaşma imzaladıklarını belirtti. Geçtiğimiz Aralık ayında Çin'e yaptıkları ziyarette, Çin hükümeti ve yeni nesil araçlar ile batarya teknolojileri üzerinde çalışan önemli firmalarla bir araya geldiklerini ifade eden Kacır, bu firmalardan birinin de BYD olduğunu söyledi.

BYD'nin küresel düzeyde dikkat çeken bir firma olduğunun altını çizen Bakan Kacır, geçen yıl 3 milyon 100 bin araç üreten BYD'nin sadece hibrit ve elektrikli araçlar ürettiğini belirtti. Kacır, "Bu alanda en yakın rakibinin iki mislinden fazla kapasiteye erişmiş bir markadan bahsediyoruz. BYD, 110 bin mühendisi ile her gün 32 patent ortaya çıkaran bir marka. Bu büyük bir kabiliyet," dedi.

Türkiye'nin Ar-Ge ve İnovasyon Ekosistemi ile Buluşma

Bakan Kacır, BYD'nin kabiliyetlerinin Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi ile buluşmasını çok arzu ettiklerini ve bu bağlamda BYD ile yoğun ve yakın bir diyalog içinde olduklarını söyledi. Karşılıklı ziyaret ve toplantılar gerçekleştirdiklerini belirten Kacır, nihayetinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın huzurunda BYD yönetim kurulu başkanı ile anlaşmayı imzaladıklarını ifade etti.

Türkiye'nin tüm sektörlerde yüksek teknolojiyi hedeflemesi ve teknolojide dönüşümü adresleyen işleri önceliklendirmesi gerektiğini belirten Kacır, Türkiye'nin güçlü bir otomotiv sanayi olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'de 13 marka üretim yapıyor. Bunların 8'i küresel markalar. Türkiye'de bir yılda üretilen otomobil sayısını AK Parti iktidarları döneminde 300 binden 1 milyon 400 bine yükselttik," dedi.

Editör: Nigar Topcu